30 maja 2017

Witrażowy kolorowy alfabet czyli wzory liter dla dzieci

1-2 godziny Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Będąc dzieckiem zawsze marzyłam o tym, żeby mieć własne literki, z których będę mogła ułożyć takie wyrazy lub zdania jakie tylko zapragnę. A najlepiej gdyby dało się je jeszcze gdzieś przykleić! A może Wy chcielibyście stworzyć swój własny napis albo sprawić przyjemność mamie i tacie zabawnym powitaniem o poranku? Może ktoś z Was jest po prostu zapominalski i dopiero kolorowe literki poprzyklejane na łazienkowym lustrze przypomną o tym, o czym lepiej nie zapomnieć?!
Własne literki dają mnóstwo możliwości, a dla mniejszych dzieci będzie to zabawa i nauka w jednym!

Co będziemy potrzebowali:

Etap 1

No to zaczynamy! Na początku zabieramy się za szkic. Na kartce papieru rysujemy kształt swoich literek. Im bardziej wymyślne tym lepiej. Wszystkie kształty i wielkości dozwolone. No może tylko pamiętajmy o tym, żeby dało się później poznać, która literka alfabetu jest która.
Nie zapominajmy również, że niekiedy pojedyncze literki mogą nie wystarczyć do ułożenia słowa czy zdania. Warto wtedy zaopatrzyć się w duplikaty tych najczęściej występujących. Oczywiście można je zawsze dorabiać na bieżąco. W końcu nie jest to zbyt skomplikowana czy długa praca.

Etap 2

Jeśli szkice są już gotowe, to sięgamy po nasz zestaw farbek witrażowych. W środku znajduje się parę egzemplarzy bezbarwnej folii. Wyciągamy je i nakładamy na kartkę papieru, na której znajduje się szkic. Czarną farbką służącą do konturowania malujemy wzdłuż wyznaczonych wcześniej linii. No chyba, że ktoś w trakcie zmieni swoją koncepcję. Czemu nie? Dziecięca wyobraźnia nie zna granic!

Etap 3

Gdy kontury już wyschną przechodzimy do dalszej, myślę, że najbardziej zabawowej części. Wypełnianie kolorami! Tutaj wszystkie ruchy są dozwolone. Kropki, kreski, mieszanie, łączenie… A kolorów w zestawie jest naprawdę sporo, na pewno ich nam nie zabraknie. Zwykłe, z brokatem lub świecące w ciemności – jak się bawić, to na całego!

Etap 4

Wykorzystując to, że farbki są jeszcze mokre, zabieramy się za ozdabianie cekinami. W różnych kolorach i kształtach. W końcu jest to kolorowy alfabet ☺ Możemy również korzystać z innych dodatków, jakie tylko przyjdą nam do głowy np. oczka do doklejania, sznurki, czy guziki.

Etap 5

Ja poszłam jeszcze dalej i po tym jak farbki już wyschły dodałam jeszcze trochę kleju z brokatem… i gotowe! 

Teraz mogę szaleć z moimi własnej roboty literkami. Od razu przychodzą do głowy różne pomysły: krzyżówki, scrabble, odgadywanie hasła itp.

Miłej zabawy mali i duzi!

Propozycję zabawy przygotowała Basia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon