15 sierpnia 2017

Kopertowe zoo

ok. 1 godziny Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

W ciągu roku obchodzimy różne święta od urodzin po śluby i rocznice. Na tego typu okazje nasze dzieci bardzo często chcąc dać coś od siebie, tworzą rozmaite laurki lub ręcznie wykonane kartki okolicznościowe. Zwykle rozdają też swoim kolegom zaproszenia na własne urodziny. Pomysł przedstawiony poniżej jest dedykowany właśnie tym, którzy mając pasję tworzenia i chcą obdarowywać innych.

A zatem – dziś zapraszam Was do wykonania kolorowej, wesołej kopertki. Białe, kupne koperty są po prostu nudne. A przy pracy możemy mieć dodatkowo sporo dobrej zabawy. Wystarczy zwykła kartka papieru, a parę ozdobnych dodatków sprawi, że nasza koperta ożyje!  Zapraszam zatem do krainy kreatywnej twórczości! 🙂

Czego potrzebujemy:

Etap 1

Aby wykonać kopertę, potrzebna nam będzie kartka papieru, najlepiej z bloku kolorowego. Pierwszą czynność jaką musimy wykonać to stworzenie równego kwadratu. W tym celu niezbędne będą nożyczki. Z pomocą linijki i ołówka wymierzamy równe wymiary kartki, po czym obcinamy niepotrzebny skrawek papieru. Wiem, wiem, kwadrat można wyznaczyć poprzez złożenie kartki papieru na skos, tak aby jej krawędzie stykały się ze sobą po czym obciąć niepotrzebny pasek papieru, jednak przez to stworzymy zagięcie, które będzie widoczne i nieestetyczne po złożeniu koperty.

Etap 2

Drugi krok to właśnie zaginanie na skos, ale nie do końca 😉 Zagięcia bowiem tworzymy i dociskamy tylko na środku, tak jak pokazane jest to na załączonym obrazku. Czynność wykonujemy zarówno na jednym jak i na drugim skosie tak, aby po rozłożeniu kartki powstał na środku krzyżyk.

Etap 3

Kolejny krok to zaginanie trzech rogów do wyznaczonego wcześniej środka.  Pozostały czwarty róg również zaginamy, ale troszkę dalej, tak aby jego róg stykał się z przeciwległym zagięciem tak jak na załączonym obrazku.

Etap 4

Tutaj ponownie musimy wrócić do naszej linijki i ołówka. Za ich pomocą wyznaczamy linię jak na zdjęciu, po czym ucinamy niepotrzebny skrawek papieru, tak aby powstały równe przejścia i połączenia krawędzi wewnętrznej części koperty.

Etap 5

Teraz jedyne co nam zostało to sklejenie dolnej części koperty tak, aby powstała kieszonka i gotowe. Ale, że nie na zwykłej kopercie chcemy poprzestać to idziemy dalej!

Etap 6

Z mojej własnoręcznie wykonanej koperty postanowiłam zrobić zwierzaka. Wystarczy tak niewiele, aby dodać jej trochę życia i żeby jednocześnie innym sprawić radość. Z kartki kolorowego papieru wycięłam kocie uszy. Ze sznurka natomiast zrobiłam kocie wąsy.

Dobry klej to podstawa większości prac, jakie Wam polecamy. Ale jaki klej jest dobry? Taki, który skutecznie sklei papier i tekturę, ale też poradzi sobie z delikatną bibułą, piórkami, cekinami, konfetti, a do tego nie brudzi i łatwo się zmywa 🙂 Pamiętajcie też, że dobry klej to obowiązkowo klej z PVP!

Elementy poprzyklejałam w odpowiednich miejscach. Uszy za pomocą kleju w sztyfcie, wąsy natomiast za pomocą kleju w płynie.

Etap 7

W ostatnim kroku dorysowałam oczy i pyszczek, a nosek oraz uszy ozdobiłam brokatem w kleju. Parę nieskomplikowanych zabiegów i oto moi mili przedstawiam wam kopertowego kota! ☺

Dla towarzystwa postanowiłam wykonać też zająca. W końcu niejedna taka koperta na pewno się przyda.

A jak Wam wyszło? Co jeszcze chcielibyście dodać lub jakim zwierzakiem zainspirować?

Propozycję zabawy przygotowała Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon