Królowa balu – karnawałowa praca 3D

90 minut
four


Karnawał to czas wesołych zabaw i balów maskowych. W środku zimy, gdy za oknem wieje zimny wiatr, pada deszcz lub śnieg, odbywają się bale, których uczestnicy wcielają się w różne postacie z bajek. Tegoroczny karnawał jest inny niż wszystkie, nie możemy uczestniczyć w zimowych zabawach, nie możemy bawić się wspólnie przy muzyce z przyjaciółmi. Jest na to jedna rada – podróż w krainę wyobraźni. Dlatego zapraszam Was dzisiaj na plastyczny, kolorowy bal karnawałowy. Jak na prawdziwy bal przystało, spośród wszystkich uczestników tego spotkania wybrana zostanie królowa balu – a jest nią dziewczynka przebrana za księżniczkę.


Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od narysowania ołówkiem na tekturze następujących elementów: głowy – koła (możesz odrysować od kubka niekapka), bombek – mniejszych kół, gwiazdki, bucików, korony. Jeśli coś Ci się nie uda, możesz wymazać i narysować ponownie. Następnie wszystkie narysowane elementy wytnij starannie nożyczkami.

Etap II

Z tekturowej rolki po ręczniku papierowym odetnij część o długości około 10 cm, następnie spłaszcz ją z jednej strony, narysuj ołówkiem na spłaszczonym końcu półkole (tak żeby zaokrąglić brzegi) i nożyczkami po narysowanej linii odetnij końce. Na rolce powstaną dwa zaokrąglone elementy; powiększ je, nacinając rolkę z obu stron (w powstałe nacięcia wsuniesz papierowe wałeczki – ręce księżniczki).

Etap 3

Teraz kolej na wykonanie rąk i nóg. Ręce wykonasz z kartki: złóż ją na pół wzdłuż, przetnij, powstałe dwa paski zwiń ciasno, po zwinięciu posmaruj ich brzegi i sklej tak żeby się nie rozwijały, wsuń je z obu stron w nacięcia w rolce, posmaruj jej zaokrąglone brzegi od środka klejem uniwersalnym i sklej ze sobą. Teraz użyj klamerki – zepnij na chwilę sklejane brzegi. Podobnie jak ręce wykonasz nogi: kartkę złóż na pół w poprzek, przetnij, zwiń, na końcu sklej.

Etap 4

Gładką bibułę w wybranym kolorze, wielkości arkusza A3, przetnij wzdłuż, złóż w harmonijkę i wyprostuj, a następnie posmaruj brzeg tekturowej rolki (tej niezaokrąglonej) klejem uniwersalnym i przyklej do niej bibułę delikatnie ją marszcząc, tak żeby powstała spódniczka.

Etap 5

Z przygotowanych elementów ułóż na czarnej kartce postać, tułów przymocuj do kartki używając zszywacza na długim ramieniu, pozostałe elementy: ręce, dłonie, nogi, buciki, głowę, gwiazdkę (wsuń ją na wykałaczkę) przyklej klejem uniwersalnym. W górnej części kartki przyklej tekturowe kółka – bombki.

Etap 6

Pomaluj teraz farbami plakatowymi: twarz i dłonie (wymieszaj białą farbę z niewielką ilością czerwonej tak żeby powstał delikatny róż, ciemniejszym odcieniem różu pomaluj policzki), wybranym kolorem pomaluj tekturową część sukienki, buciki, bombki, gwiazdkę i koronę, którą przykleisz później.

Etap 7

Z pomarańczowej bibuły wykonasz włosy. Potnij ją na paski o długości 10 cm i szerokości 2 cm, zrób z nich „sznureczki” – złap za oba końce i zawijaj w przeciwnych kierunkach. Z tak wykonanych sznureczków wykonaj włosy – posmaruj klejem kartkę nad głową i przyklej „bibułkowe włosy”, po czym przymocuj koronę.

Etap 8

Klejem uniwersalnym przyklej oczka, kredkami dorysuj rzęsy, nos i uśmiech.

Etap 9

Teraz kolej na ozdobienie pracy brokatem i cekinami. Ozdób w dowolny sposób bombki, gwiazdkę, koronę, sukienkę. Klejem z brokatem narysuj serpentyny i zawieszki do bombek. Większe cekiny przyklej klejem uniwersalnym, drobniejsze cekiny klejem biurowym – posmaruj wybrane miejsca i posyp delikatnie cekinami. Dodaj diamenciki samoprzylepne w paskach.

Uśmiechnięta królowa balu stoi wystrojona i zadowolona – praca gotowa.
Życzę udanej zabawy.


Alicja

Podobało się? Podziel się z innymi!