Księga emocji

40 minut
three

Można bawić się, tworzyć i jednocześnie uczyć! Poznanie emocji to temat szczególnie przydatny dla przedszkolaków. Można go jednak zrealizować w taki sposób, aby wszystkie dzieci chciały same do niego wracać. Dlatego dziś zapraszam Was do stworzenia wielkiej księgi emocji! Poznaj emocje poprzez różne nie zawsze oczywiste kombinacje.

emocje 

Czego będziemy potrzebować:

  • kartki zwykłe A4 lub A5
  • sztywne kartki na przód i tył okładki
  • mazaki, flamastry
  • zszywacz
  • nożyczki
  • ołówek i linijka

kolorowe przybory

 

1. Na zwykłej kartce A4 wyznaczamy połowę za pomocą ołówka i linijki. Nasza książka będzie bowiem w mniejszym formacie: A5. (oczywiście jeśli ktoś posiada blok o takiej wielkości może po prostu ten krok pominąć). Wybraną stronę ponownie dzielimy, ale tym razem na cztery równe części (patrz zdjęcie). Dzięki takiemu podziałowi ułatwimy sobie dalszą pracę. 

szkicowanie lini

2. Na podzielonej kartce rysujemy kształt twarzy tak, aby była ona jak najbardziej proporcjonalna. Wydzielone obszary są przeznaczone na poszczególne części twarzy takie jak włosy, oczy, nos i usta. Kiedy będziecie już zadowoleni ze swojego szkicu wystarczy poprawić go czarnym flamastrem. 

owal ołówek linijka

3. Czas na stworzenie kilku kopii naszego szkicu. Ja wybrałam najprostszą i najszybszą metodę czyli po prostu ksero. 😊 Oczywiście możecie również obrysowywać linię samodzielnie np. przykładając kartki do okna tak, aby stworzyć kalkę. Ważne jest jednak, aby zarys twarzy był na każdej kartce taki sam. Inaczej nie uzyskamy  pożądanego efektu końcowego. Jeśli zdecydujecie się na ksero to pamiętajcie, że nie musicie ścierać wyznaczonych ołówkiem linii. Nie będziecie musieli ich potem ponownie wyznaczać. 

owale na białej kartce

4. Po skopiowaniu naszej buzi kilkakrotnie, najpierw przecinamy kartkę równo na pół i wszystkie składamy równo ze sobą, następnie patrzymy pod światło, czy linie odpowiednio nachodzą na siebie. Jeśli wszystko jest dobrze, przechodzimy do wycięcia wcześniej wyznaczonych czterech części twarzy.

rysunek owalu twarzy

wycinanie po lini narysowanej

5. Kolejny etap to już kolorowa zabawa.😊 Bierzemy pisaki i tworzymy nasze emocje. Smutek, radość, złość, zdziwienie. To wszystko będziemy wyrażać w tych częściach gdzie rysujemy oczy i usta. Dodatkowo możemy stworzyć też różne stylizacje fryzur oraz kształtów nosa.

części twarzy

6. Po twórczej pracy, każdą część twarzy łączymy odpowiednio ze sobą i kolejno zszywamy po bokach. Całość spinamy  z okładką, czyli najlepiej sztywną kartką o takim samym formacie. Polecam zszyć każdą część osobno i po kolei zaczynając od góry (czyli włosów). Dzięki temu będziemy pewni, że wszystko zostało równo połączone. Warto również zrobić tylną okładkę z takiej samej sztywnej kartki. Tu wystarczy już tylko przyłożyć ją do połączonej już całości i ponownie zszyć ze sobą.

układanie części twarzy

7. Nasza księga już prawie skończona! 😊 Ale co to za książka bez zdobień na okładce. Chwytamy więc za flamastry i projektujemy pierwszą stronę. Nie zapomnijcie również o tytule!

księga emocji

Książka gotowa! Teraz możemy bawić się, uczyć i kombinować. Im więcej bowiem stworzyliście elementów, tym więcej nieskończonych kombinacji! Miłej zabawy. 😊

kolorowe mazaki

namalowane emocje kolorowymi mazakami

 

 

Basia