12 października 2023

Matematyczna jabłonka – nauka liczenia

30 min. Poziom trudności: 1/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Jak łatwo i przyjemnie nauczyć się dodawać i odejmować? Z pomocą przyjdzie nam ta prosta w wykonaniu (ale efektowna) pomoc matematyczna, którą możemy zrobić z kartonu i rolki po papierze toaletowym! Dodatkową zaletą będzie zmazywalna mini tabliczka na której zapiszemy równania. Nie mamy pod ręką kostki do gry? Żaden problem, do jej szybkiego wykonania możemy wykorzystać rolkę po papierze toaletowym, nic się nie zmarnuje.

Do wykonania pracy potrzebujemy:

Etap 1

Z kartonu wycinamy kształt korony drzewa. Z zeszytu gładkiej bibuły wybieramy zielona i lekko ja mniemy. Karton smarujemy klejem w sztyfcie Amos i przyklejamy do niego pomiętą bibułę.

Rolkę po papierze toaletowym malujemy na brązowo i po wyschnięciu farby nacinamy lekko na jednym z końców, po czym w nacięcia wsuwamy koronę drzewa i przyklejamy klejem.

Etap 2

Z czerwonego papieru kolorowego wycinamy trzy czerwone jabłuszka i malujemy ogonki na czarno z pomocą kredki. Z zielonego papieru wycinamy listki i doklejamy je do jabłuszek. Przygotowane jabłuszka przyklejamy w linii do podłużnego kawałka kartonu i zaklejamy górę przezroczysta taśmą klejącą.

Etap 3

Aby zrobić kostkę będziemy potrzebować drugiej rolki papierowej. Tniemy ją na trzy równe części, a następnie składamy na pół, po czym rozkładamy i składamy znowu tak aby poprzednie linie zagięcia stykały się ze sobą. W ten sposób postępujemy ze wszystkimi trzema, a następnie rozkładamy by powstały kwadraty i wkładamy jeden w drugi jak pokazano na zdjęciach. Na koniec na każdej ściance naszej kostki dorysowujemy odpowiednia liczbę oczek.

Gra polega na rzucaniu kostką i zapisywaniu mazakiem do tablic sucho ścieralnych wyników na naszej tabliczce z jabłkami. Wybieramy działanie i układamy na drzewku odpowiednią ilość pomponów. Po wykonaniu działania zapisujemy wynik w ostatnim jabłuszku. Możecie również rzucać kostka i wymyślać jakie działanie da wam wynik równy ilości oczek. Możecie też zrezygnować z rzucania kostką i wpisywać dowolnie działania. Wybór należy do Was. Udanej zabawy!

Praca gotowa!

Propozycję zabawy przygotowała Magdalena

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon