1 maja 2020

Matematyczne sówki

40 minut Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Jak wykorzystać takie urocze klamerki sówki, a jednocześnie poćwiczyć liczenie? Ta zabawa wspomaga też motorykę małą i kształtuję prawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego, co przyda się później w nauce pisania. Jest to też zabawa praktycznie w całości recyklingowa: wykorzystuje rolki po papierze toaletowym i ręczniku papierowym, wytłaczankę po jajkach i karton.

Co będzie nam potrzebne do jej zrobienia:

Etap 1

Zaczynamy od PNIA DRZEWA z rolki po ręczniku papierowym. Odcinamy kawałek rolki (ok. 4cm). Po bokach w górnej części wycinamy podłużne prostokątne nacięcia (tak żeby zmieściła się tam korona drzewa z kartonu). Wycinamy też okrągły otwór na dziuplę. Malujemy rolkę na brązowo.

Etap 2

KORONA DRZEWA – wycinamy kształt korony drzewa z kartonu i malujemy go na zielono.

Etap 3

GNIAZDO Z JAJKAMI. Wycinamy z wytłaczanki (którą najlepiej wcześniej zdezynfekować w piekarniku) półokrągły element. Z plasteliny modelujemy jajka i przyklejamy je do ,,gniazda”. Gdy farba na koronie drzewa wyschnie, przyklejamy gniazdo do korony drzewa mocnym klejem.

Etap 4

KOSTKA DO GRY. Przecinamy rolkę po papierze toaletowym na 3 części i formujemy z nich kształt kwadratowy rolek. Nakładamy je na siebie po kolei, tworząc kostkę. Malujemy na ściankach kostki czarne kropki markerem.

Etap 5

Składamy ze sobą koronę drzewa i pień, możemy już zaczynać zabawę!

PRZEBIEG ZABAWY

Rzucamy kostką do gry. Liczymy kropki na kostce, odliczamy odpowiednią liczbę klamerek sówek i przycinamy je do drzewa. Możemy tworzyć całe historie, np.: ,,(rzut kostką) Na drzewo przyleciały 2 sowy, (rzut kostką) następnie przyfrunęły jeszcze 3 sowy. Ile sów było razem na drzewie?” itd. Rozwijamy umiejętność dodawania i odejmowania, ćwiczymy jednocześnie mięśnie dłoni, ale tez wyobraźnie i konstruowanie opowieści 🙂

Propozycję zabawy przygotowała Magdalena

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon