Memory sensoryczne

ok. 20 minut
one

Każdy kojarzy grę memory, nawet jeśli sam w nią nie grał. Istnieje też pewna odmiana, polegająca na wyczuwaniu podobnych elementów tylko za pomocą dotyku. Można zrobić grę razem z dziećmi, a później spędzić czas na dalszej zabawie. Gra pomaga zapoznawać się z różnymi fakturami i zacząć kojarzyć je z poszczególnymi przedmiotami. O tym, jak zagrać powiem jeszcze później. Na razie bierzmy się do dzieła!

Czego potrzebujemy?

  • kartonu
  • mocnego kleju, może się też przydać zwykły do papieru
  • nożyczek
  • linijki i czegoś do rysowania
  • rzeczy do przylepienia, które będą tworzyć fakturę. Tu wykorzystałam watę, piasek, sznurek, soczewicę, muszelki z wakacji, kartkę papieru i bawełniany materiał. To tylko przykłady, można wykorzystać wszystko, co przyjdzie nam na myśl i zrobić dowolną ilość elementów do gry.

Jak zabrać się do dzieła?

Etap I: Na tekturze rysujemy kwadraty. Moje mają ściany po 5 centymetrów i wielkość wyszła w sam raz. Powinno być ich dwa razy tyle, ile chcemy mieć faktur. Później wycinamy według linii.

Etap II: Na tekturowe kwadraciki przyklejamy piasek, kasze, materiały i wszystko inne, co przygotowaliśmy. Do części rzeczy przyda się mocniejszy klej, ale na przykład watę można przykleić najzwyklejszym do papieru. Pamiętajmy, że wszystko musi być razy dwa.

Etap III: Czekamy aż klej wyschnie i zaczynamy grać!

W klasycznej wersji tej gry wrzucamy kartoniki do worka, albo przykrywamy obrusem i jeden graczy losuje element. Następnie stara się za pomocą dotyku odnaleźć drugi, koniecznie jak najszybciej. Dla utrudnienia można wprowadzić limity czasowe.

W drugim wariancie gracze po kolej losują jeden z kartoników i bez patrzenia starają się odgadnąć, co wylosowali. Można też zagrać na odwrót: wtedy poprzedni gracz podaje nazwę rzeczy, użytej do zrobienia faktury i za pomocą samego dotyku trzeba ją odnaleźć.

Bawcie się dobrze 🙂

 

Agata