Memory sensoryczne

ok. 20 minut
one

Każdy kojarzy grę memory, nawet jeśli sam w nią nie grał. Istnieje też pewna odmiana, polegająca na wyczuwaniu podobnych elementów tylko za pomocą dotyku. Można zrobić grę razem z dziećmi, a później spędzić czas na dalszej zabawie. Gra pomaga zapoznawać się z różnymi fakturami i zacząć kojarzyć je z poszczególnymi przedmiotami. O tym, jak zagrać powiem jeszcze później. Na razie bierzmy się do dzieła!

gra memory

Czego potrzebujemy?

  • kartonu
  • mocnego kleju, może się też przydać zwykły do papieru
  • nożyczek
  • linijki i czegoś do rysowania
  • rzeczy do przylepienia, które będą tworzyć fakturę. Tu wykorzystałam watę, piasek, sznurek, soczewicę, muszelki z wakacji, kartkę papieru i bawełniany materiał. To tylko przykłady, można wykorzystać wszystko, co przyjdzie nam na myśl i zrobić dowolną ilość elementów do gry.

co potrzebujemy do memory

Jak zabrać się do dzieła?

Etap I: Na tekturze rysujemy kwadraty. Moje mają ściany po 5 centymetrów i wielkość wyszła w sam raz. Powinno być ich dwa razy tyle, ile chcemy mieć faktur. Później wycinamy według linii.

jak zrobić karty do gry memory

karty do gry momory sensoryczne

Etap II: Na tekturowe kwadraciki przyklejamy piasek, kasze, materiały i wszystko inne, co przygotowaliśmy. Do części rzeczy przyda się mocniejszy klej, ale na przykład watę można przykleić najzwyklejszym do papieru. Pamiętajmy, że wszystko musi być razy dwa.

projektowanie gry

jak zrobić karty do gry memory sensoryczne

odmiana gry memory

Etap III: Czekamy aż klej wyschnie i zaczynamy grać!

fajne gry memory sensoryczne

W klasycznej wersji tej gry wrzucamy kartoniki do worka, albo przykrywamy obrusem i jeden graczy losuje element. Następnie stara się za pomocą dotyku odnaleźć drugi, koniecznie jak najszybciej. Dla utrudnienia można wprowadzić limity czasowe.

odmiany gry memory

W drugim wariancie gracze po kolej losują jeden z kartoników i bez patrzenia starają się odgadnąć, co wylosowali. Można też zagrać na odwrót: wtedy poprzedni gracz podaje nazwę rzeczy, użytej do zrobienia faktury i za pomocą samego dotyku trzeba ją odnaleźć.

gra na weekend memory sensoryczne

Bawcie się dobrze 🙂

 

Agata