28 maja 2021

Mlecze – złociste gwiazdki wiosny, dmuchawce i wiatr

60 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Żółte kwiaty mniszka lekarskiego, zwanego potocznie mleczem, kojarzą się nam ze słonecznymi dniami maja i czerwca. Te pospolite, wszędobylskie rośliny rosną niemalże wszędzie, można spotkać je przy drogach, w ogrodach, w sadach, w parkach, na leśnych polanach… Mniszek ma piękne żółte kwiaty, które po przekwitnięciu zamieniają się w bajkowe dmuchawce. W tych magicznych puchatych kulkach ukrywają się nasionka na delikatnych spadochronkach, przy najmniejszym ruchu powietrza nasionka te wyruszają w świat, by po pewnym czasie mogły pojawić się, w najmniej oczekiwanych miejscach, kolejne mlecze. Mimo że roślina ta jest uznawana za chwast, to znajduje szerokie zastosowanie w medycynie i w kuchni. Piękno kwiatów mniszka przypominających złociste gwiazdki doceniają dzieci i chętnie wyplatają z nich wianki, a ja zapraszam do wykonania pracy plastycznej pt. „Mlecze – złociste gwiazdki wiosny, dmuchawce i wiatr”.

Do wykonania dzisiejszej pracy potrzebne będą listki tej rośliny, dlatego konieczne jest wyjście na krótki spacer – do ogrodu, przed blok, do parku… właśnie po listki mniszka lekarskiego.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Na kartce z bloku technicznego odrysuj ołówkiem kubek na wodę (powstanie koło) oraz listki mniszka różnej wielkości. Połóż kartkę z odrysowanymi elementami na podkładce (np. deseczce), a następnie wytnij za pomocą nożyka do cięcia tektury koło i listki tak, żeby powstały szablony – otwory w kartce w kształcie koła i listków mniszka. Nożyczkami poprzecinaj kartkę w taki sposób, żeby każdy szablon był oddzielnie.

Etap II

Używając małych gąbeczek i farb plakatowych stwórz kompozycję na czarnej kartce z bloku technicznego. Wybrany szablon połóż na kartce, nałóż pędzelkiem farbę na gąbkę, przytrzymaj szablon tak, żeby się nie przesuwał i dotykając delikatnie gąbką z farbką środki wyciętych szablonów – zamaluj kolejne części rośliny:
– dmuchawce – białą farbą,
– kwiaty – żółtą i pomarańczową,
– liście – odcieniami zieleni.
Tworzenie kompozycji zacznij od górnej części kartki – w pierwszej kolejności wykonaj dmuchawce i kwiaty, następnie listki. Jeśli chcesz by listki się na siebie nakładały, stwórz kolejne dopiero po wyschnięciu tych już pomalowanych na kartce.

Etap III

Za pomocą cienkiego pędzelka domaluj zieloną farbą łodygi wszystkim dmuchawcom i kwiatom. Po dokładnym wyschnięciu farby narysuj czarną kredką na białych dmuchawcach gwiazdki (spadochroniki, na których umocowane są nasionka), żółtą i pomarańczową kredką narysuj na kwiatach kreski – płatki, białą kredką narysuj unoszące się na wietrze nasionka na spadochronikach.

Etap IV

Białą kredką obrysuj kontury wszystkich listków, dorysuj na listkach delikatne unerwienie.

Praca gotowa. Stworzony w ten prosty sposób obrazek będzie przypominał ci o ciepłych, słonecznych dniach wiosny, która powoli ustępuje miejsca upalnemu latu. Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon