2 czerwca 2023

Obrazek DIY z dmuchawcem

60 min. Poziom trudności: 2/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Kiedy przekwitają żółte kwiaty mniszka lekarskiego, przechodzą błyskawiczną metamorfozę i zamieniają się w magiczne dmuchawce. Te niezwykle delikatne kule przy najmniejszym nawet podmuchu wiatru wysyłają w świat niezliczoną ilość nasionek, które lecą na miniaturowych spadochronkach wysoko i daleko. Znikają gdzieś bez wieści, ani o nich wiatr nie piśnie, ani drzewo nie szeleści. Niesione wiatrem, lądują w różnych miejscach, a po jakimś czasie wyrastają z nich nowe rośliny. Zapraszam Was dzisiaj do wykonania prostej pracy plastycznej, która przedstawia okazały dmuchawiec.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Kolejne etapy wykonania pracy:

Etap I

Pracę rozpocznij od dwukrotnego odrysowania ołówkiem nakrętki do słoika na tekturze z kartonu. Wytnij nożyczkami odrysowane koła i sklej je ze sobą za pomocą kleju uniwersalnego. Z połączonych ze sobą kół powstanie dmuchawiec.

Etap II

Na cienkiej tekturze z okładki bloku odrysuj ołówkiem kilka listków mniszka lekarskiego. Pokoloruj narysowane listki kredkami o różnych odcieniach zieleni, obrysuj ich kontury, narysuj unerwienie;  zieloną kredką pokoloruj papierową rurkę do picia. Wytnij nożyczkami powstałe na tekturze listki.

Etap III

Cienką srebrną bibułę zgnieć mocno w kulkę, a następnie wyprostuj. Połóż na niej sklejone ze sobą koła i narysuj na niej większe koło, tak żeby powstał brzeg, który przykleisz do tektury. Wytnij nożyczkami narysowane na bibule koło. Teraz owiń nim sklejone ze sobą tekturowe koła, posmaruj klejem uniwersalnym jedną stronę sklejonych kół (tę, która będzie przyklejona do kartki) i przyklej starannie brzegi bibuły, otulając nieposmarowaną klejem stronę koła.

Etap IV

W dolnej części czarnej kartki z bloku technicznego A4 ułóż listki, na środku kartki połóż papierową rurkę – łodygę i oklejone bibułą tekturowe koło – dmuchawiec. Wszystkie elementy przyklej klejem uniwersalnym.

Etap V

Czarną kredką narysuj na dmuchawcu gwiazdki imitujące nasionka mniszka. Białą kredką narysuj na czarnej kartce nasionka zakończone „spadochronkami” –  gwiazdkami.

Etap VI

Zieloną kartkę z bloku technicznego podziel na paski o szerokości 3 cm, rysując na niej linie za pomocą linijki i ołówka. Powstałe paski poprzecinaj nożyczkami.

Klejem biurowym posmaruj od spodu brzegi czarnej kartki, na której wykonana jest praca, i przyklej zielone paski tak, żeby powstała ozdobna ramka. Nożyczkami poodcinaj odstające końce. Czarną kredką narysuj na ramce kilka nasion mniszka. Na kartce obok przyklejonych listków możesz odrysować jeden lub dwa listki i je pokolorować.

Praca gotowa.

Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon