Odbitki z kalki

1 godzina
three

Czy znajdzie się jakiś miłośnik tworzenia odbitek? A może ktoś uwielbia również wycinanki? Tak się składa, że przygotowałam specjalnie dla Was tutorial, w którym pokażę jak zrobić matrycę jako bazę do odbitek oraz jak z pomocą kalki maszynowej i żelazka stworzyć odbitkowe efekty specjalne. 😊 Zapraszam do twórczej zabawy!

domowa pracownia odbitek

Czego potrzebujemy:

  • blok techniczny
  • blok rysunkowy
  • kalka maszynowa
  • klej w sztyfcie
  • nożyczki dekoracyjne lub zwykłe
  • gazeta
  • żelazko (Uwaga! Wyłącznie do użytku przez dorosłą osobę!)

domowe odbitki

Etap 1. Naszą pracę zaczniemy od stworzenia matrycy, która będzie podstawą do tworzenia kolejnych odbitek. W tym celu wybieram blok techniczny lub inny, który będzie miał grubszą fakturę od zwykłego bloku rysunkowego. I zaczynamy wycinanki. Mogą to być pojedyncze elementy krajobrazu jak na poniższym zdjęciu, zwierzątka, portrety, figury geometryczne, czy po prostu abstrakcja.

jak zrobić odbitki w domu

Im więcej różnych elementów tym lepiej. Pamiętajcie, że na odbitkach nie będzie widać drobnych szczegółów takich jak oczy kota lub kwiatki w doniczce na oknie. Dlatego nie musimy używać ołówka, a za to skupić się raczej na wycinaniu ciekawych linii konturów. Dla wzbogacenia tego efektu użyłam nożyczek dekoracyjnych. W zestawie miałam przeróżne końcówki wymienne, dzięki czemu moje wycinanki były niesamowitą frajdą.

dekoracyjne nożyczki

Nożyczki dekoracyjne – na przykład marki Fiorello – w tym przypadku będą bardzo, ale to bardzo pomocne 🙂

Etap 2. Kiedy pierwszy etap pracy zakończymy możemy przejść do dalszej części. Wycięte elementy układamy na kartce z bloku rysunkowego po czym przyklejamy je klejem w sztyfcie. W ten oto sposób stworzyliśmy naszą własną i oryginalną matrycę. 😊

wycinanki dekoracyjne

Etap 3. Pora przejść do odbijania. Na podkładkę pod matrycę warto wziąć gazetę, abyśmy podczas pracy nie pobrudzili blatu stołu lub biurka. Matrycę równo pokrywamy kalką maszynową błyszczącą stroną do góry po czym na samą górę znów kładziemy czystą białą kartkę z bloku rysunkowego. Czyli tworzymy stos trójwarstwowy, gdzie na samym dole jest matryca, w środku kalka, a na samym wierzchu biała kartka.

papier rysunkowy

Etap 4. Teraz wystarczy przyłożyć żelazko i przeprasować nasz stosik kartek. Uwaga! Tą część wykonuje wyłącznie osoba dorosła! Uważamy również, aby podczas pracy nasze pociechy się nie poparzyły. Żelazko nastawiamy na najniższą temperaturę i prasujemy parę sekund.

domowe odbitki czarno białe

Oczywiście możemy tutaj poeksperymentować. Ja spróbowałam podwyższyć temperaturę żelazka, dzięki czemu efekt był nieco inny niż przy pierwszej próbie. Tusz z kalki bardziej się rozlał tworząc ciekawe plamy zarówno na kartce jak i kalce. Przy pierwszej próbie moja odbitka była bardziej subtelna, ale za to kontury zostały wyraźniej zaznaczone. Myślę, że śmiało możemy popróbować różnych wersji tworząc nieco odmienne, ale równie ciekawe efekty specjalne.

metody odbitek

Pamiętajcie, aby nie wyrzucać kalki. Jeśli przyłożycie ją pod światło, lub zwyczajnie przykleicie na okno, zobaczycie równie piękną pracę jak Wasze odbitki na kartce.

obrazy odbitki

 

Basia