Papierowe filiżanki

30 minut
three

Każdemu z pewnością przyda się herbaciany serwis. Jak bez niego przyjmować gości? Nieważne, czy będą z niego korzystać lalki, misie, czy koledzy i koleżanki podczas zabawy. Przyda się podczas każdego przyjęcia lub proszonego obiadu. Dziś pokażę, jak zrobić proste filiżanki, które z pewnością sprostają temu wyzwaniu. Będziecie mogli skopiować ulubiony wzór z filiżanki mamy lub babci, albo wymyślić całkiem nowy. Do dzieła!

Potrzebujemy:

  • dwóch rolek po papierze toaletowym
  • tektury
  • nożyczek
  • ołówka i cyrkla
  • dobrego kleju do tektury
  • farb, pędzli itp

 

 

Jak zabrać się do dzieła?

 

Etap I:

Przycinamy rolki papieru do rozmiarów filiżanek. Następnie na tekturze odrysowujemy kółka z rolek. Kiedy będziemy wycinać, trzeba pamiętać, by zrobić troszeczkę mniejsze kółko, niż narysowaliśmy. Tak, by można je było włożyć do środka filiżanki, jako denko. Rysujemy również dwa „uszka” od filiżanek. Cyrklem robimy też dwa kółka na spodeczki. Tu rozmiar dowolny ☺ Na końcu wszystko wycinamy. 

 

Etap II:

Mamy już wszystkie elementy potrzebne do zrobienia filiżanek. Czas na klejenie.

Najpierw wkładamy małe kółka do rolek tak, by stworzyły denka. Klej nakładamy od wewnątrz filiżanek tak, by nie był widoczny z zewnątrz.

Trzeba odczekać chwilę aż klej złapie i można brać się za uszka. Nakładamy klej tam, gdzie ucho będzie się stykać z kubeczkiem i dociskamy kilka sekund. Jeśli używacie tektury falistej końcówka może się rozdwajać. Wtedy można zrobić „łapkę”, nałożyć klej do środka i tak docisnąć. 

 

Etap III:

Czas na malowanie filiżanek. Zaczynamy od położenia jednokolorowej bazowy. Mogą być potrzebne dwie warstwy, by uzyskać jednolity kolor. Teraz trzeba odczekać chwilę, aż farba podeschnie. Na koniec czas na najprzyjemniejszą rzecz, ozdabianie. Wybrałam prosty wzór w groszki, ale można namalować co tylko się chce.

Gotowe! Teraz czas na przyjęcie. Lalki i misie na pewno się już niecierpliwią.

 

Agata