2 czerwca 2021

Plastelinowy kwiat paproci

ok. 90 minut Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Kwiat paproci to niezwykły, magiczny kwiat, który – jak mówi legenda – zakwita tylko raz w roku: w najkrótszą noc, noc świętojańską. Podobno można go znaleźć gdzieś w głębi lasu, na wilgotnej polanie otulonej gąszczem dzikich krzewów i traw. Kto wytropi ten zaczarowany kwiat w noc, kiedy kończy się wiosna a zaczyna lato, ten będzie cieszył się życiem w dostatku i bogactwie. Niestety nie udało mi się go znaleźć, ale potrafię sobie wyobrazić, jak mieni się blaskiem w świetle księżyca. Zapraszam więc dzisiaj do krainy wyobraźni, stwórzmy wspólnie plastyczny kwiat paproci.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od pomalowania tektury, na której będzie wykonany kwiat, farbą plakatową w kolorze granatowym i czarnym. W ten sposób powstanie odpowiednie tło dla rośliny, która kwitnie tylko w nocy.

Etap II

Po dokładnym wyschnięciu farby przy brzegach tektury przyklej taśmę malarską, tak żeby powstała niezaklejona ramka o szerokości około pół centymetra. Powstałą ramkę pomaluj złotą temperą. Po wyschnięciu farby odklej taśmę.

Etap III

Białą kredką narysuj wymyślony kwiat. Zacznij od narysowania małego kółka – środka kwiatu, dorysuj kolejne większe, tak żeby małe znalazły się w środku, dorysuj płatki, narysuj łodygę i liście, a także liście paproci (spiralnie zwinięte na końcach łodyżki z listkami), na dole kartki dorysuj pofalowaną linię, która będzie tworzyła mech. Rysując kwiat paproci pamiętaj, żeby linie które go tworzą nie były za blisko siebie, ponieważ będą wyklejane wałeczkami plasteliny.

Etap IV

Z plasteliny wykonaj cieniutkie wałeczki i kuleczki. Wyklej nimi narysowany obrazek.

Etap V

Ostrym końcem wykałaczki zrób na listkach unerwienie. Ozdób kwiat cekinami, wciskając je delikatnie w plastelinę.

Etap VI

Z kartki z bloku wytnij mały prostokąt, dziurkaczem zrób w prostokącie otwór. Połóż go na tekturze (w miejscu pomalowanym czarną i granatową farbą) i za pomocą gąbki zamaluj na złoto otwór wykonany dziurkaczem. Wykonaj kilka takich złotych pieczątek, będą gwiazdkami świecącymi nocą na niebie. Złotą farbą domaluj dodatkowe płatki.


Praca gotowa. Twoja praca nie musi wyglądać tak samo jak moja; wyobraźnia podpowie Ci, jak stworzyć swój niepowtarzalny kwiat paproci, używając zaproponowanych przeze mnie materiałów plastycznych.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon