31 maja 2021

Pszczółki z kartonu

90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady pełniące w przyrodzie bardzo ważną rolę: to one odpowiadają za zapylenie roślin, będących pożywieniem ludzi i zwierząt. Dzięki ich ciężkiej pracy możemy zajadać smaczne warzywa i owoce oraz pyszny i zdrowy miód. Życie tych fascynujących owadów kryje wiele tajemnic. Przeciętna pszczoła wytwarza w swoim życiu niecałą łyżeczkę miodu, odwiedzając podczas jednej wyprawy od 50 do 100 kwiatów, a wyprodukowany miód służy do karmienia młodych oraz stanowi pokarm na zimę dla całej pszczelej rodziny. Po pracowitym dniu nie potrzebuje snu, zamiast tego spędza noc nieruchomo, regenerując siły. Owady te żyją w ogromnej kolonii, składającej się z pszczół miodnych i tylko jednej królowej. Tych interesujących informacji jest znacznie, znacznie więcej i warto je poznać, by docenić znaczenie tych małych owadów w naszym życiu. Zabawa plastyczna, którą dzisiaj zaprezentuję, to wykonanie kilku tekturowych pszczółek i jednej królowej.

Do wykonania pszczółek potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od przygotowania tylu rolek, ile chcesz wykonać pszczółek, plus jedna rolka na czułki: mogą być różnej wysokości, a rolka, z której wykonasz królową, niech będzie najwyższa. Jedną rolkę potnij w krążki, z których wykonasz czułki. Spłaszcz wszystkie rolki z jednej strony i narysuj na nich półkola, tak żeby zaokrąglić brzegi. Na tekturze narysuj koronę. Odetnij po śladzie ołówka brzegi rolek, wytnij koronę, krążki potnij w paski, a żółte druciki kreatywne na odcinki około 10 cm.

Etap II

Posmaruj klejem uniwersalnym zaokrąglone brzegi rolek od środka, wsuń pomiędzy sklejane elementy czułki (dla każdej pszczółki po dwie), w najwyższej rolce umieść między czułkami koronę i sklej – mocno dociśnij, następnie sklejane elementy zepnij klamerkami na około 5 minut.

Etap III

Po dokładnym wyschnięciu kleju pomaluj czarną farbą plakatową sklejone rolki – część rolek zamaluj na czarno w całości, część rolek pomaluj w paski. Koronę królowej pomaluj złotą temperą. Po wyschnięciu czarnej farby zamaluj zostawione paski żółtą farbą. Czynność możesz powtórzyć, by kolor był bardziej intensywny.

Etap IV

Z żółtej kartki z bloku technicznego lub rysunkowego powycinaj paski i przyklej je klejem uniwersalnym do rolek pomalowanych w całości czarną farbą. Każdej pszczółce przyklej oczka, czerwoną kredką namaluj rumieńce, żółtą narysuj uśmiechy.

Etap V

Z folii bąbelkowej powycinaj zaokrąglone skrzydełka (dla każdej pszczółki cztery – dwa większe i dwa mniejsze). Klejem uniwersalnym przyklej skrzydełka – z tyłu lub z przodu rolki. Po wyschnięciu kleju pomaluj skrzydełka delikatnie błękitną farbą. Czarne lub żółte pomponiki przyklej na rolkach jak guziczki i na końcach czułek.

Bajkowe pszczółki gotowe.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon