22 czerwca 2023

Pracowite pszczółki z orzechowych łupinek

90 min. Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie mają pszczoły w naszym życiu. Te pracowite owady żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny, dzięki czemu z kwiatów powstają owoce. To właśnie pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności świata. Wczesną wiosną wyruszają one do pracy – zbierają pyłek i nektar, z którego powstanie miód, zapylając przy tym kwitnące drzewa w sadach, łany rzepaku i innych rośliny, które są surowcem do produkcji żywności. Pracowite pszczółki, bez których trudno wyobrazić sobie życie na Ziemi, są bohaterkami dzisiejszej zabawy plastycznej. Serdecznie zapraszam do zabawy.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Kolejne etapy wykonania pracy:

Etap I

Pracę rozpocznij od wykonania tła inspirowanego pracami Vincenta van Gogha. Wykorzystaj do tego niebieską i białą temperę. Na kartce z bloku Art Deco A3 narysuj delikatnie ołówkiem kilka spiral, następnie pokryj kartkę temperą, zostawiając ślady farby szerokim pędzelkiem, naprzemiennie jasne i ciemne plamki. Zacznij od śladu ołówka, potem obok maluj kolejne, aż pokryjesz całą kartkę szaloną plastyczną szachownicą.

Etap II

Z cienkiej czerwonej bibuły wyrwij delikatnie płatki maków, zieloną bibułę zwiń na kształt łodygi. Z zielonej bibuły wykonaj również zielone kuleczki, z których powstaną środki kwiatów. Na czarnej kartce z bloku technicznego narysuj białą kredką kółeczka – środki maków, i wytnij je ozdobnymi nożyczkami. W dolnej części kartki ułóż kilka kwiatów i przyklej wszystkie elementy klejem biurowym.

Etap III

Łupiny orzechów włoskich pomaluj żółtą i pomarańczową temperą. Pozostaw do dokładnego wyschnięcia. Następnie cienkim pędzelkiem pomaluj na łupinach czarne paseczki i również pozostaw do wyschnięcia.

Etap IV

Połóż na czarnej kartce z bloku technicznego pomalowaną łupinkę, obrysuj ją starannie białą kredką, w górnej części odrysowanego owalu dorysuj czułki, z lewej i prawej (lub tylko z jednej) strony skrzydełka, w dolnej części owalu dorysuj trójkątne żądło. Pokoloruj białą kredką skrzydełka, czarną kredką narysuj unerwienie.

Etap V

Wytnij narysowaną na czarnej kartce część pszczółki, następnie cienką końcówką kleju uniwersalnego posmaruj owal (ślad obrysowania łupinki) i przyklej do łupiny. Przyklej oczka, czerwoną kredką narysuj uśmiech. Pozostałe pszczółki wykonaj w taki sam sposób.

Etap VI

Wszystkie pszczółki posmaruj od spodu klejem uniwersalnym i przyklej do kartki w wybranych przez siebie miejscach.

Za pomocą patyczka higienicznego i czarnej tempery wykonaj pręciki kwiatów, zostawiając małe okrągłe odciski dookoła czarnego środka kwiatów. Wydrzyj z zielonej bibuły listki, przyklej je klejem biurowym przy łodygach maków.

Praca gotowa.

Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon