29 grudnia 2022

Ptasia stołówka – zimowa praca plastyczna

około 60 minut Poziom trudności: 4/5
5 2 votes
Ocena publikacji

Zima to bardzo trudny czas dla ptaków. Jeśli ta pora roku jest łagodna, to łatwiej im znaleźć pożywienie: na gałązkach drzew i krzewów ciągle jeszcze znaleźć mogą smaczne, choć zmarznięte, małe owoce, np. kuleczki głogu czy jarzębiny. Gorzej jeśli jest mróz i śnieg, wtedy ptakom doskwiera chłód i głód. Dlatego warto zorganizować w pobliżu swojego domu ptasią stołówkę i pomóc w ten sposób wróbelkom, sikorkom, gilom, jemiołuszkom i innym ptakom przetrwać ten ciężki okres. Warto pamiętać, że ptaki nie powinny jeść chleba czy ciasta, tylko wszelkiego rodzaju ziarna oraz świeżą nieposoloną słoninkę. Zapraszam Was dzisiaj do zabawy plastycznej, która będzie przedstawiała ptaszki w karmniku.


Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od pomalowania farbami plakatowymi kartki z bloku art deco A3: górę kartki (1/3) niebieskim kolorem, pozostałą część kartki niebieskim z domieszką białego i różowego. Na części imitującej śnieg czarną farbką namaluj delikatnie kontur kilku zasp.

Etap II

Odrysuj ołówkiem od szablonu na tekturze trójkątny daszek i wytnij go nożyczkami. Z wyciętego daszku i pociętych na mniejsze kawałki papierowych słomek ułóż karmnik na długiej nodze. Po wyschnięciu farby przenieś karmnik na kartkę, następnie przyklej wszystkie elementy klejem uniwersalnym. Na karmnik połóż na około 10 minut ciężką książkę, aby wszystkie części się ze sobą połączyły.

Etap III

Folię aluminiową porwij na paski, a następnie pozawijaj w taki sposób, aby przypominały gałązki. W dolnej części kartki ułóż z nich krzewy, w górnej części gałązki drzew i przyklej klejem uniwersalnym. Zrób też z folii kulki i przyklej je przy gałązkach, tak żeby wyglądały jak zmarznięte owoce. Połóż na chwilę na kartce ciężką książkę.

Etap IV

Szablon ptaszka odrysuj ołówkiem kilka razy na czarnej kartce z bloku technicznego i wytnij nożyczkami. Przyklej klejem biurowym ptaszki w różnych miejscach kartki – w karmniku, na ziemi, na krzewach, gałązkach drzew i unoszące się w powietrzu. Wytnij z czarnej kartki kółeczko, przetnij na dwie równe części, odetnij końce z jednej strony, następnie zagnij je delikatnie i przyklej po jednym skrzydełku lecącym ptaszkom. Z czerwonej kartki wytnij małe trójkątne dzióbki i przyklej klejem biurowym wszystkim ptaszkom.

Etap V

Na brzuszkach ptaszków przyklej klejem uniwersalnym pomponiki: żółte – sikorkom, czerwone – gilom, brązowe – wróbelkom. Następnie przyklej oczka.

Etap VI

Z folii aluminiowej powydzieraj sopelki i przyklej je pod daszkiem karmnika i pod karmnikiem.

Etap VII

Klejem uniwersalnym przyklej w karmniku kolorowe małe pomponiki imitujące ziarenka. Czarnym flamastrem dorysuj ptaszkom nóżki. Na tekturowym daszku dorysuj kredkami pionowe linie imitujące deseczki, narysuj też małe gwiazdki śniegowe.

Etap VIII

Z papierowych słomek wykonaj ramkę. Posmaruj klejem uniwersalnym słomki z jednej strony, przyklej je na brzegach kartki, poprzecinaj rurki dopasowując ich długość do kartki. Połóż na pracy ciężką książkę na około 10 minut.
Praca gotowa.


Życzę udanej zabawy i pamiętajcie o pomaganiu zimą głodnym, zmarzniętym ptaszkom.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon