Ślimaki z tektury

90 minut
five

O każdej porze roku otaczająca nas przyroda jest niekończącym się źródłem pomysłów plastycznych. Letni ogród to wachlarz kolorowych inspiracji. Dzisiejsza propozycja zabawy plastycznej związana jest z tym właśnie miejscem. Wyobraźmy sobie letnie deszczowe popołudnie i wypełzające leniwie z różnych zakamarków ślimaczki, z domkami na grzbietach, wystawiające ciekawie swoje czułki… Te fascynujące, niepozorne zwierzęta budzą wśród dzieci ogromne zainteresowanie. Każdy mały przyjaciel przyrody jest zafascynowany tymi niezwykłymi, małymi stworzeniami, które o tej porze roku łatwo spotkać nie tylko w przydomowych ogrodach, ale i w parkach, na trawnikach czy na poboczach dróg.

Zapraszam więc do wykonania bajkowych ślimaczków z tektury.

Do ich stworzenia potrzebne będą:

 • tektura
 • nożyczki
 • nożyk do papieru
 • klej introligatorski
 • małe wykałaczki
 • ruchome oczka
 • farby plakatowe
 • kubek do malowania
 • pędzle
 • ołówek i czarny marker
 • pastele olejne
 • szablony (możesz skorzystać z mojego –Ślimaki z tektury_szablon -lub zrobić własne)

 

Etap 1

Wykonanie ślimaka rozpocznij od przygotowania szablonów lub skorzystaj gotowych Ślimaki z tektury_szablon. Szablony przedstawiają: ciało ślimaka w kształcie migdała (kilka migdałów o różnej wielkości), muszlę w kształcie przypominającym koło lekko ścięte z jednej strony (kilka o różnej wielkości), oczy (dwa małe koła). Wytnij z kartki szablony, kolejne elementy odrysuj ołówkiem lub markerem na tekturze i również wytnij – nożyczkami lub nożykiem do kartonu. Jeśli skorzystasz z gotowych szablonów, wytnij największe szablony muszli i ciała ślimaka ( w nich narysowane są kolejne mniejsze elementy), następnie odrysuj na tekturze, odetnij części – 1, tak żeby został mniejszy element, odrysuj, odetnij część – 2… (zrób tak z wszystkimi kolejnymi elementami – od największego do najmniejszego). Wszystkie elementy wytnij podwójnie.

 

 

Etap 2

Wszystkie części składające się na ciało ślimaka posmaruj klejem introligatorskim i dokładnie sklej ze sobą od największego do najmniejszego. Podobnie sklej części składające się na muszlę (sklej ze sobą dwa największe, kolejne coraz mniejsze przyklej tak samo z jednej i drugiej strony). Duże powierzchnie łatwo jest posmarować, używając szerokiej końcówki kleju.

 

 

Etap 3

Ciało ślimaka połączysz z muszlą za pomocą małych wykałaczek. Wykałaczki wbij w dwóch lub trzech miejscach w części, która będzie ciałem ślimaka, następnie wsuń na nie muszlę (od ściętej strony).

 

 

Etap 4

Dwa małe koła wbij na wykałaczki, z obu stron kół przyklej klejem introligatorskim oczka. Połącz je z ciałem ślimaka (wbij wykałaczki w karton). Jeśli będziesz mieć problemy z wbiciem wykałaczek w karton, możesz najpierw zrobić mały otwór w tekturze za pomocą np. pinezki lub gwoździka.

 

 

Etap 5

Teraz najprzyjemniejsza część naszej plastycznej zabawy – ozdabianie ślimaka. Do wykonania tej czynności możesz rozłożyć połączone elementy, później je ponownie złożysz. Pomaluj ślimaka farbami plakatowymi z obu stron w dowolny sposób, możesz pomalować go jednym kolorem, np. czarnym, lub kolorowo.

 

 

Etap 6

Po wyschnięciu farb ozdób olejnymi pastelami muszelkę ślimaka w fantazyjne wzorki – kółeczka, kreski, zygzaki, falbanki… Dorysuj lub doklej rzęsy i uśmiech.

 

Jeśli spodoba Ci się ta zabawa, możesz wykonać w ten sposób kilka takich ślimaków. Mogą różnić się wielkością, wzorami… W słoneczny dzień ślimaczą rodzinkę zaproś do ogrodu. Ślimaczki mogą być ciekawymi elementami twórczej zabawy, mogą też ozdobić dziecięcy pokój.

Miłej zabawy!

 

Alicja

 

 

 

Podobało się? Podziel się z innymi!