15 sierpnia 2022

Słonecznik jak bajkowe słońce

90 min. Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Sierpień to miesiąc obfitości, to kolorowe kwiaty, dojrzewające owoce i warzywa, to smaki, zapachy, odgłosy, barwy, to również zbliżająca się pomalutku jesień – kolejna pora roku, która również dostarcza nam wielu ciekawych inspiracji plastycznych. Bohaterem dzisiejszej zabawy jest słonecznik – magiczny kwiat, będący symbolem dojrzałego lata. Z pewnością zgodzicie się ze mną, że ten olbrzymi kwiat wypełniony pysznymi ziarenkami, otulony żółtymi płatkami – wyglądem przypomina słońce, otoczone rozgrzanymi promieniami. Zapraszam Was dzisiaj do wykonania pracy przedstawiającej słonecznik.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap 1

Kartkę z bloku rysunkowego pomaluj czarną farbą plakatową, a kartkę z bloku malarskiego Art Deco farbą w kolorze niebieskim. Pozostaw kartki do wyschnięcia.

Etap 2

Tekturową rolkę przetnij wzdłuż nożyczkami, następnie przetnij ją jeszcze raz, tak żeby powstały dwie takie same części. Powstałe elementy poprzecinaj nożyczkami na paski o szerokości około 1 cm. Z jednego końca tekturowego paska odetnij nożyczkami brzegi tak, żeby przypominał on swoim kształtem płatek słonecznika. W ten sam sposób poodcinaj brzegi na końcach pozostałych tekturowych pasków. Wszystkie wykonane płatki pomaluj dwukrotnie żółtą i pomarańczową farbką plakatową.

Etap 3

Kolejną tekturową rolkę przetnij także na dwie równe części, na każdej narysuj listek w kształcie serca i pomaluj je zieloną farbą plakatową. Pomaluj też na zielono papierową rurkę do picia, z której zrobisz łodygę słonecznika. Zieloną kredką popraw kontury listków, narysuj również ich unerwienie.

Etap 4

Pomalowaną na czarno kartkę z bloku rysunkowego zgnieć mocno w kulkę, następnie wyprostuj i owiń nią okrągłe pudełko, a końce kartki wsuń do środka pudełka. Brzeg pudełka posmaruj klejem uniwersalnym i przyklej je w górnej części niebieskiej kartki.

Etap 5

Pozaginaj proste końce płatków. Pozaginane końce (o długości około 1 cm) posmaruj klejem uniwersalnym i przyklej dookoła okrągłego pudełka. Do kartki przyklej klejem uniwersalnym pomalowaną na zielono rurkę – łodygę. Jeśli rurka jest za długa, skróć ją odcinając nożyczkami odpowiedni fragment. Wytnij tekturowe listki i również przyklej do kartki: posmaruj niepomalowaną stronę listków klejem uniwersalnym przez ich środek, połóż je w wybranym miejscu i dociśnij.

Etap 6

Bibułę marszczoną w kolorach – żółtym, pomarańczowym, brązowym oraz białym porwij na małe kawałki i zrób z nich kuleczki. Wyklej nimi czarną część słonecznika, tak żeby kuleczki przypominały pyłek na pręcikach.

Etap 7

Odetnij z zielonej bibuły pasek o szerokości około 3 cm, następnie z jednego jej brzegu wytnij zaostrzone końce, drugi brzeg bibuły posmaruj klejem biurowym i oklej nią delikatnie pudełko pod płatkami, zakrywając w ten sposób końce płatków przyklejonych do pudełka.

Etap 8

Kończąc pracę pomaluj delikatnie brzegi płatków słonecznika kredkami w kolorach – czarnym, brązowym, żółtym i pomarańczowym.

Praca gotowa.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
około 60 minut Poziom trudności: 4/5
11 lipca 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon