Słoneczniki – kartonowy, letni bukiet

90 minut
five

Słoneczniki związane są z pełnią lata, to kwiaty przypominające rozgrzane słońce, a ich żółte płatki jak promienie otaczają zbite w kręgu małe, smaczne ziarenka.  Zapraszam dziś do wykonania tych pięknych kwiatów, ułożysz z nich niepowtarzalny, letni bukiet. Pięć dorodnych kwiatów wystarczy do stworzenia tej plastycznej kompozycji, oczywiście jeśli tylko zechcesz, możesz wykonać ich więcej.

Do wykonania słoneczników potrzebne będą:


Etap I

Wykonanie kwiatów rozpocznij od pomalowania dwóch kartek z bloku rysunkowego żółtą i pomarańczową farbą plakatową, kolory delikatnie wymieszaj. Kartki pomaluj z jednej strony, po dokładnym wyschnięciu pomaluj je również z drugiej.

Etap II

Do wykonania jednego słonecznika potrzebne będą dwa takie same tekturowe koła. Jeśli chcesz wykonać bukiet z pięciu kwiatów, musisz wyciąć aż dziesięć kół. Narysuj je odręcznie, nie muszą być idealne, ważne jest, żeby do każdego kwiatu wyciąć dwa takie same. Narysuj na tekturze pierwsze koło (ołówkiem i popraw czarnym flamastrem), wytnij je, następnie odrysuj drugie i również wytnij. Pary kółek do kolejnych słoneczników wykonaj w taki sam sposób.

Etap III

Wszystkie wycięte koła pomaluj z jednej strony czarną farbą plakatową, częściami niepomalowanymi będą ze sobą sklejone.

Etap IV

Wykałaczki (łodygi) pomaluj zieloną farbą plakatową.

Etap V

Na tekturze narysuj ołówkiem liście przypominające swoim kształtem serca (słoneczniki mogą mieć po jednym lub dwa listki, dlatego narysuj ich pięć lub więcej), popraw kontury czarnym flamastrem i wytnij.

Etap VI

Pomaluj listki z obu stron zieloną farbą plakatową. Użyj do tego jasno- i ciemnozielonej farby, dodaj też trochę żółtej. Czarną farbą możesz delikatnie poprawić kontury i unerwienie listków.

Etap VII

Teraz kolej na przygotowanie płatków. Pomalowane z obu stron na żółto i pomarańczowo kartki złóż wzdłuż na pół, i jeszcze raz na pół. Wyprostuj i po śladzie zgięcia przetnij kartki tak, żeby powstały paski; z jednej kartki powstaną cztery. Powstałe paski potnij w poprzek na krótkie paseczki o szerokości około 1 cm, nożyczkami zaokrąglij wszystkie z jednej strony, żeby przypominały swoim wyglądem płatki słonecznika. Takie płatki możesz wykonać w ten sam sposób z żółtej bibuły.

Etap VIII

Brzeg tekturowego koła (od strony niepomalowanej) posmaruj klejem uniwersalnym, przyklej dookoła płatki, następnie posmaruj klejem płatki w miejscu gdzie przyklejone zostały do tekturowego koła i przyklej kolejną warstwę. Posmaruj całą powierzchnię tekturowego koła klejem uniwersalnym i przyklej drugie koło, mocno dociśnij sklejane elementy, możesz na chwilę położyć na słoneczniku ciężką książkę. Tak samo zrób z pozostałymi kwiatami.


Etap IX

Proponuję wykonać jeden dojrzały słonecznik bez płatków. Z cienkiej zielonej bibuły gładkiej wytnij paski o szerokości około 3 cm. Korzystając z nożyczek ozdobnych wytnij z brzegu pasków ząbkowany wzór. Posmaruj brzeg koła (część niepomalowaną) klejem uniwersalnym, przyklej bibułę delikatnie ją marszcząc, tak żeby ozdobny wzór był z zewnątrz. Całą powierzchnię koła posmaruj klejem i przyklej do niego drugie.

Etap X

Teraz kolej na wykonanie malutkich pieczątek imitujących ziarenka słonecznika. Wykorzystaj do tego folię bąbelkową (zdecydowanie najlepszy efekt uzyskasz używając folii z mniejszymi bąbelkami). Potnij ją na małe kwadraty o wymiarach mniej więcej 5×5 cm, posmaruj folię od strony bąbelków brązową farbą plakatową i delikatnie odciśnij ją na słoneczniku – na czarnym kole z obu stron. Podobnie wykonaj pieczątki w kolorze żółtym, pomarańczowym i białym.


Etap XI

Na długą wykałaczkę delikatnie nabij listki, przesuń je niżej i nałóż kwiat. Tak samo zrób z pozostałymi słonecznikami.

Z powstałych kwiatów stwórz bukiet, umieść go w dowolnym wazonie. Kompozycja gotowa.
Życzę udanej zabawy!

Alicja

 

Podobało się? Podziel się z innymi!