10 listopada 2021

Strach Stach na wróble DIY

ok. 90 minut Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Z jesiennych pól, sadów i ogrodów zebraliśmy już wszystkie zbiory. W spiżarniach, piwnicach, komórkach przechowujemy warzywa, owoce oraz wykonane przez nas przetwory. Zimą będziemy mogli zjeść ze smakiem wszystko, co udało nam się zgromadzić.
Za moim oknem pada deszcz, jest chłodno, hula zimny wiatr i szarpie połatane ubranko stracha Stacha na wróble, który został w moim sennym ogrodzie. Stoi tam samotnie i woła myszki, owady i ptaszki, by schowały się przed chłodem w fałdach jego ciepłej, kolorowej koszuli. Zapraszam Was dzisiaj do wykonania stracha Stacha na wróble, który będzie zimą opowiadał Wam przed zaśnięciem bajki o jesiennych, kolorowych polach, ogrodach i sadach.

Do wykonania stracha Stacha na wróble potrzebne będą:


Etap I

Pracę rozpocznij od odrysowania koła (głowy) i koszuli stracha na tekturze, możesz skorzystać z szablonów wykonanych przeze mnie tutaj Strach-na-wroble lub narysuj potrzebne elementy samodzielnie. Odrysuj je dwukrotnie, a następnie wytnij za pomocą nożyczek lub noża do cięcia tektury; pamiętaj o podłożeniu podkładki.

Etap II

Jedno koło posmaruj klejem uniwersalnym w dwóch miejscach – na wysokości uszu. Potnij sznurek jutowy na odcinki długości około 5 cm i przyklej je w miejscach posmarowanych klejem.


Drugie tekturowe koło posmaruj dokładnie z jednej strony klejem introligatorskim i sklej koła ze sobą. Możesz docisnąć i przytrzymać przez chwilę sklejane części lub położyć na nich na kilka minut ciężką książkę. Następnie posmaruj klejem górną część koła i przyklej kolejne kawałki sznurka: w ten sposób powstanie czupryna stracha.

Etap III

Na jednej części tekturowej koszuli stracha posmaruj brzegi rękawów klejem introligatorskim i przyklej w tym miejscu kawałki sznurka o długości ok. 3 cm. Posmaruj też dolny brzeg koszuli i również przyklej krótkie kawałki sznurka. W miejscach gdzie powinny być nogi przyklej odcinki o długości około 5 cm.


Teraz drugą część tekturowej koszuli posmaruj dokładnie z jednej strony klejem i sklej ze sobą dwie koszule. Możesz również położyć na nich na chwilę ciężką książkę, dzięki temu sklejane części dobrze się ze sobą połączą.

Etap IV

Przetnij nożyczkami lub nożykiem patyczek, tak żeby powstał około 6 cm odcinek, następnie połącz nim głowę z koszulą (tułowiem) – wsuń patyczek w tekturę. Drugi długi patyk wsuń w tekturę w dolną część koszuli (tułowia).

Etap V

Do tekturowej twarzy przyklej ruchome oczka, wytnij nożyczkami tekturowy trójkątny nos i przyklej klejem introligatorskim. Narysuj ołówkiem, a następnie flamastrem szeroki uśmiech, czerwoną kredką zamaluj okrągłe rumieńce.

Etap VI

Na czarnej kartce z bloku technicznego narysuj kapelusz lub odrysuj gotowy szablon zaproponowany przeze mnie. Zrób to dwukrotnie, wytnij narysowane części i połącz je ze sobą, zszywając obie części z brzegu zszywkami. Następnie wsuń wykonany kapelusz na głowę stracha.

Etap VII

Teraz kolej na pokolorowanie koszuli pastelami. Proponuję narysować czarną pastelą kratkę, a powstałe kwadraciki pomalować różnymi kolorami. Oczywiście możesz ozdobić koszulę według własnego pomysłu.

Etap VIII

Na kolorowej kartce narysuj kwiatka, wytnij go i przyklej do kapelusza, na nim przyklej pomponik. Na koszuli przyklej kolorowe pomponiki – guziki. Z kolorowych kartek wytnij kilka małych kwadracików – łaty i przyklej je na koszuli, czarną kredką narysuj nitkę łączącą łaty z koszulą.

Etap IX

Sznurkowe nogi przywiąż sznurkiem do wykałaczki.
Jeśli chcesz, by strach na wróble był obustronny, wszystkie czynności wykonaj również z drugiej strony postaci.
Strach na wróble gotowy, teraz możesz postawić stracha Stacha w doniczce, w wazoniku z suchymi kwiatami, w słoiczku z orzechami, kasztanami… Możesz oczywiście wyeksponować go według własnego pomysłu. Życzę ciekawej, twórczej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała: Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon