23 czerwca 2021

Tęcza nad miasteczkiem – praca z tektury

ok. 90 minut Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Zapraszam Was dzisiaj do wykonania pracy plastycznej zatytułowanej „Tęcza nad miasteczkiem”. Jakiś czas temu nad moją miejscowością przeszła gwałtowna, krótka burza z ulewą, długo oczekiwany deszcz podlał mój spragniony wody ogród, ciężkie chmury odpłynęły gdzieś w nieznane, na niebie zaświeciło słońce, no i pojawiła się ona – przecudna tęcza, która stała się inspiracją dzisiejszej zabawy plastycznej.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap 1

Pracę rozpocznij od narysowania łuku tęczy na dużym kawałku tektury, następnie używając podkładki wytnij go nożykiem do wycinania tektury.

Etap 2

Tekturowe rolki po ręcznikach przetnij nożyczkami, tak żeby miały różną wysokość; wykonasz z nich domki, nad którymi zabłyśnie tęcza. Ułóż rolki jedna obok drugiej, od jednego końca tęczy do drugiego.

Etap 3

Teraz kolej na wyklejenie tęczy kolorowymi paskami bibuły marszczonej. Przygotuj sobie wąskie paski bibuły w kolorach tęczy – odetnij je od bibuły zwiniętej w rolki. Używając kleju biurowego przyklej kolejne paski do tekturowego łuku, zacznij od góry – posmaruj klejem brzeg łuku i przyklej czerwony pasek. Tak samo przymocuj kolejne w kolorach: pomarańczowym, żółtym, zielonym – jasnym, ciemnym, niebieskim – jasnym i ciemnym, fioletowym.

Etap 4

Tekturowe rolki pomaluj farbami plakatowymi w wybranych przez siebie kolorach. Żeby uzyskać intensywny kolor rolek, pomaluj je dwukrotnie.

Etap 5

Z kolorowych kartek bloku technicznego przygotuj daszki domków – potnij kartki na prostokąty o wymiarach około 5 x 8 cm, złóż je na pół tak żeby powstały dwa mniejsze prostokąty 5 x 4 cm. Na przygotowanych w ten sposób daszkach narysuj dachówki – falbanki, zygzaki, fale. Spłaszcz delikatnie rolki, posmaruj klejem uniwersalnym górne brzegi rolek i przyklej daszki. Zepnij sklejane elementy klamerkami na około 10 minut.

Etap 6

Na kolorowych kartkach narysuj flamastrami okna i drzwi, powycinaj je starannie i przyklej klejem biurowym do domków. Na domkach narysuj kwiatki, które kwitną w przydomowych ogródkach.

Etap 7

Zieloną kartkę złóż wzdłuż na pół, następnie przetnij nożyczkami i sklej tak, żeby powstał jeden długi pasek. Na powstałym pasku ułóż wszystkie domki bardzo blisko siebie, a następnie przyklej je do niego klejem uniwersalnym.

Posmaruj klejem oba końce tęczy i przyklej ją do paska z drugiej strony, sklejane części zepnij klamerkami na około 10 minut.


Tęcza nad miasteczkiem gotowa. Pracę tę możesz wykonać samodzielnie albo zaprosić do jej wykonania koleżanki i kolegów. Tęczę możecie wykonać wspólnie, domki natomiast oddzielnie – każdy swój. Razem możecie stworzyć miasteczko, nad którym pojawiła się tęcza.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
około 60 minut Poziom trudności: 4/5
11 lipca 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon