13 marca 2018

Tęcza z bibuły

30 minut Poziom trudności: 2/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Tęcza w zasadzie nie jest rzeczą, tylko zjawiskiem. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła w kroplach wody, dlatego najłatwiej zobaczyć ją na niebie kiedy w tym samym czasie pada deszcz i świeci słońce lub np. podlewając kwiaty w ogrodzie. Składa się z aż siedmiu kolorów, zawsze ułożonych w tej samej kolejności od czerwonego na górze do fioletowego na dole. Z jednej strony jest, ponieważ ją widzimy, a jednocześnie jej nie ma, ponieważ nigdy nie uda się jej dotknąć lub odebrać innymi zmysłami niż wzrok. Wszyscy też wiemy, że jest piękna.

Może więc warto trochę oszukać naturę i zrobić sobie własną tęczę? Taką, którą będzie można powiesić w drzwiach do pokoju w charakterze kotary albo jako dekorację, na przykład pod lampą?

Potrzebujemy:

Etap I

Składamy naszą tekturę na pół i rysujemy na niej chmurkę. Podstawa musi być tam, gdzie są złożone dwa wolne boki, a góra przy zgięciu tektury. Trzeba zaplanować rysunek w taki sposób, by w jednym miejscu od góry nie przecinać tektury na dwie części, tylko stworzyć dwie chmury połączone w jednym miejscu (zdjęcie 4890). Następnie wycinamy według rysunku.

Etap II

Odcinamy ze zwiniętej krepiny dwa paski około 2-3 cm szerokości. Powtarzamy to ze wszystkimi tęczowymi kolorami, aż będziemy mieć 14 pasków w 7 kolorach.

Etap III

Przyklejamy końcówkę każdego paska u podstawy wewnętrznej części chmurki (tak, żeby po złożeniu nie było widać miejsca klejenia). Zrobiłam to w dwóch warstwach, dla lepszego efektu.

Etap IV

Smarujemy klejem wnętrze chmury i składamy ją na pół (tak, żeby powstała pojedyncza chmurka z początkowego rysunku). Przyklejone końce krepiny powinny znaleźć się w środku.

Etap V

Obklejamy chmurę białą krepiną. Najpierw z jednej strony, później z drugiej. Po zrobieniu jednej warstwy z każdej strony dobrze przykleić jeszcze jeden kawałek pomiętej krepiny, żeby nadać chmurze masy, bo kto to widział, taką cienką chmurkę?

Gotowe! Teraz wystarczy powiesić naszą tęczę.

Propozycję zabawy przygotowała Agata

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
około 60 minut Poziom trudności: 4/5
11 lipca 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon