Tęcza

30 minut
two

Tęcza w zasadzie nie jest rzeczą, tylko zjawiskiem. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła w kroplach wody, dlatego najłatwiej zobaczyć ją na niebie kiedy w tym samym czasie pada deszcz i świeci słońce lub np. podlewając kwiaty w ogrodzie. Składa się z aż siedmiu kolorów, zawsze ułożonych w tej samej kolejności od czerwonego na górze do fioletowego na dole. Z jednej strony jest, ponieważ ją widzimy, a jednocześnie jej nie ma, ponieważ nigdy nie uda się jej dotknąć lub odebrać innymi zmysłami niż wzrok. Wszyscy też wiemy, że jest piękna.

Może więc warto trochę oszukać naturę i zrobić sobie własną tęczę? Taką, którą będzie można powiesić w drzwiach do pokoju w charakterze kotary albo jako dekorację, na przykład pod lampą?

Potrzebujemy:

  • cienkiej tektury formatu około A3,
  • ołówka,
  • nożyczek,
  • kleju do papieru,
  • krepiny – wersji podstawowej w 8 kolorach (7 kolorów tęczy + biały), ale można też zrobić własny wariant kolorystyczny.

Jak zabrać się do dzieła?

Etap I: Składamy naszą tekturę na pół i rysujemy na niej chmurkę. Podstawa musi być tam, gdzie są złożone dwa wolne boki, a góra przy zgięciu tektury. Trzeba zaplanować rysunek w taki sposób, by w jednym miejscu od góry nie przecinać tektury na dwie części, tylko stworzyć dwie chmury połączone w jednym miejscu (zdjęcie 4890). Następnie wycinamy według rysunku.

Etap II: Odcinamy ze zwiniętej krepiny dwa paski około 2-3 cm szerokości. Powtarzamy to ze wszystkimi tęczowymi kolorami, aż będziemy mieć 14 pasków w 7 kolorach.

Etap III: Przyklejamy końcówkę każdego paska u podstawy wewnętrznej części chmurki (tak, żeby po złożeniu nie było widać miejsca klejenia). Zrobiłam to w dwóch warstwach, dla lepszego efektu.

Etap IV: Smarujemy klejem wnętrze chmury i składamy ją na pół (tak, żeby powstała pojedyncza chmurka z początkowego rysunku). Przyklejone końce krepiny powinny znaleźć się w środku.

Etap V: Obklejamy chmurę białą krepiną. Najpierw z jednej strony, później z drugiej. Po zrobieniu jednej warstwy z każdej strony dobrze przykleić jeszcze jeden kawałek pomiętej krepiny, żeby nadać chmurze masy, bo kto to widział, taką cienką chmurkę?

Gotowe! Teraz wystarczy powiesić naszą tęczę.

 

Agata