Torby na prezenty (i nie tylko)

1 godzina
three

Co roku wraz ze zbliżającymi się świętami przeistaczam się w pomocnika Świętego Mikołaja. Postanawiam go trochę wyręczyć i sama przygotowuję drobne upominki dla moich bliskich. Ale prezenty trzeba jeszcze zapakować! Dlatego dziś pokażę Wam, jak własnoręcznie zrobić torbę na prezenty.

pakowanie prezentów

Czego potrzebujemy?

  • miękkiego papieru w dużym formacie – doskonale sprawdzi się papier pakowy
  • kilka kawałków tektury falistej
  • farby plakatowe w słoiczkach i pędzle
  • dobry klej do papieru
  • różne rzeczy do ozdabiania jak brokat, konfetti, oczka samoprzylepne, flamastry, itp.
  • kota mieć nie musicie, ale o ileż przyjemniej pracuje się z kotem… 😉

przybory

Jak zabrać się do dzieła?

Etap I: Zaczynamy od przygotowania stempli, którymi ozdobimy torby. Na tekturze rysujemy kształty, które chcemy odbijać. Podpowiem, że najlepiej sprawdzają się proste wzory. Następnie je wycinamy. Można przykleić wycięte kształty na większe tekturki, wtedy łatwiej będzie ich używać.

papier na prezenty

wycinanki z tektury

Jeśli nie macie pod ręką tektury, można zrobić stemple z plasteliny  lub z ziemniaka, albo po prostu użyć pisaków stempli 😉

kolorowe stempelki diy

Etap II: Przygotowujemy arkusze, z których zrobimy torebki. Trzeba pamiętać, że ich ostateczna wielkość będzie zbliżona do naszej kartki złożonej na pół i dobrze przemyśleć wymiary. Przecież nie chcemy, żeby prezent nie zmieścił się do torby.

Następnie pokrywamy wybrany stempel farbą i odbijamy na arkuszach.

papier do pakowania prezentów diy

pomysł na opakowanie

Etap III: Wilgotną farbę możemy posypać brokatem, wtedy brokat łatwo przyklei się do odbitek. W ten sam sposób można przykleić konfetti. Jeśli jednak chcecie przykleić coś przestrzennego, lepiej zrobić to na gotowej torbie. Nie będziemy ryzykować, że coś się uszkodzi podczas dalszej pracy.

świąteczny papier do pakowania

Kiedy wszystko wyschnie, można jeszcze coś dorysować, albo po prostu przejść do kolejnego etapu.

papier ozdobny

Etap IV: Sklejamy torbę. Najpierw dzielimy kartkę na trzy części tak, żeby środkowa była mniejsza niż pozostałe razem. Powinna powstać zakładka, którą sklejamy. Można też skleić arkusz w walec i po prostu go rozpłaszczyć, ale to trochę trudniejsze.

torba na prezenty diy

Powstaje nam podwójny prostokąt z dwoma niesklejonymi bokami. Bierzemy jeden z nich (ten, który ma być dołem torby) i zaginamy jak na zdjęciu. Im większą część zegniemy, tym większy będzie spód torebki. Wierzchnią kartkę odginamy do dołu.

torba na prezenty

projekt do it yourself

Patrzymy, gdzie przebiega środek podstawy, dla ułatwienia zaznaczyłam go przerywaną linią i zaginamy jedną ze stron tak, by wystawała po drugiej stronie naszej linii. Drugą stronę zginamy analogicznie i sklejamy obie w okolicach środka.

jak zrobić torbę na prezent

krok po kroku jak zrobić torbę

Kiedy tylko klej zaschnie, można wkładać prezenty. Teraz trzeba zamknąć torebkę od góry i można zakradać się z prezentami pod choinkę!

świąteczne opakowania na prezenty

 

Agata