26 kwietnia 2021

Ul – kolorowy dom dla pszczół. Praca przestrzenna

ok. 60 minut Poziom trudności: 4/5

„Ratujmy pszczoły” – to ostatnio bardzo aktualne hasło. To one odpowiadają za zapylanie kwiatów, z których powstają tak bardzo potrzebne dla naszego zdrowia owoce i warzywa. Oznacza to, że im mniej pszczół będzie w przyrodzie, tym mniej owoców i warzyw dla nas, dlatego tak istotne jest zadbanie, by było ich jak najwięcej. Ule, w których mieszkają pszczoły, można spotkać nie tylko na wsi, ale i w miastach: coraz popularniejsze staje się umieszczanie uli na dachach bloków i biurowców. Wszyscy możemy pomóc pszczołom, udostępniając im przestrzeń do życia. Na balkonach, parapetach, w przydomowych ogródkach posadźmy nektarodajne rośliny, nie wypalajmy traw, nie używajmy sztucznych środków ochrony przyrody. Dzisiejsza propozycja to wykonanie ula – kolorowego domku dla pszczół, który stoi na plastycznej, ukwieconej łące.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od wycięcia z tektury figur geometrycznych, z których wykonasz ul. Możesz skorzystać z linijki i ołówka, narysuj na tekturze: trójkąt – daszek ula, prostokąt – ul, dwa małe kwadraciki – nóżki, mały prostokąt – wejście do ula. Wytnij nożyczkami wszystkie figury. Z wyciętych elementów ułóż na środku kartki domek dla pszczół. Używając kleju uniwersalnego przyklej wszystkie tekturowe części do kartki.

Etap II

Niebieską akwarelą pomaluj delikatnie tło – niebo, zieloną – trawę. Następnie z zielonych kartek i własnoręcznie wykonanych wycinanek powycinaj trawę, przyklej ją klejem biurowym, tak jakby ul stał w trawie. Z różowej wycinanki powycinaj nożyczkami ozdobnymi kółeczka – stokrotki, przyklej je na trawce, na wszystkich stokrotkach poprzyklejaj jeszcze małe pomponiki w kolorach: różowych, żółtych, zielonych…

Etap III

Teraz kolej na ozdobienie tekturowego domku. Z kolorowej plasteliny wykonaj dużo wałeczków. Czarnymi wałeczkami wyklej kontury ula, pozostałe przyklej na ulu, tak żeby imitowały kolorowe deseczki.

Etap IV

Z dużych pomponików wykonaj pszczółki. Na pomponikach narysuj czarnym flamastrem paski i uśmiech, przyklej też klejem uniwersalnym małe oczka. Pomponiki – pszczółki przyklej klejem uniwersalnym do kartki. Cienkim flamastrem domaluj skrzydełka, na nich ołówkiem narysuj delikatne unerwienie, narysuj też przerywanymi paseczkami ślady po locie pszczółek.

Etap V

Z niebieskiej bibuły powydzieraj małe kawałki, ułóż z nich ramkę i przyklej klejem biurowym.

Etap VI

Kredkami dorysuj w trawie proste roślinki – łodyżki z listkami, kwiatkami w kształcie kulek. Możesz też pomalować tekturę kredkami pomiędzy plastelinowymi wałeczkami. Kończąc pracę przyklej małe, żółte i pomarańczowe pomponiki imitujące pszczółki latające w oddali, cienkim czarnym flamastrem dorysuj im skrzydełka.

Praca gotowa. Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon