30 czerwca 2021

Wakacyjny decoupage krok po kroku

ok. 2 godizny Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Najwyższa pora rozpocząć wakacje – czas przygód, letnich wypraw, podróży, poznawania nowych miejsc i ludzi, czas aktywności i relaksu. Wszyscy lubimy te beztroskie chwile, kiedy możemy odpocząć od obowiązków i codzienności. Z wakacyjnych wypraw możemy przywieźć niebanalne pamiątki, które przywołają ciepłe wspomnienia przeżytych spotkań i poznanych miejsc. Jeśli zechcecie skorzystać z mojego dzisiejszego pomysłu na zabawę plastyczną, musicie koniecznie z wakacyjnej wyprawy przywieźć ładne patyki bez kory. Znajdziecie je z pewnością, wędrując leśnymi szlakami lub spacerując brzegiem morza. Te wypatrzone na plaży, wygłaskane przez morskie fale będą idealne.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

 • patyki bez kory
 • papierowe serwetki z drobnymi wzorkami kwiatów polnych
 • drobny papier ścierny
 • klej uniwersalny w płynie Amos
 • nożyczki Grand teflonowe
 • biała emalia akrylowa
 • lakier bezbarwny
 • zmywacz do paznokci lub rozpuszczalnik
 • chusteczki higieniczne
 • mały słoiczek
 • gazeta
 • mogą się przydać również gumowe rękawiczki

Etap 1

Ozdabianie patyczków rozpocznij od przygotowania ich powierzchni. Wszystkie patyczki oczyść dokładnie drobnym papierem ściernym, a następnie powycieraj chusteczką higieniczną. Zabezpiecz blat stołu, kładąc na nim gazetę. Teraz pomaluj patyki białą emalią akrylową, delikatnie ułóż je na gazecie. Po około 20 minutach, kiedy farba wyschnie, pomaluj jeszcze raz, by dokładnie pokryć powierzchnię malowanych patyczków. Po skończonym malowaniu umyj starannie pędzelek pod bieżącą wodą i wysusz go papierową chusteczką.

Etap 2

Teraz kolej na wycięcie elementów – małych kwiatków z serwetki, które przykleisz na patyczkach. Serwetki śniadaniowe składają się z kilku warstw, więc z wyciętego motywu odklej delikatnie kolorową warstwę serwetki: to właśnie ją przykleisz za chwilę do patyczków.

Etap 3

Szerszą końcówką kleju uniwersalnego w płynie Amos posmaruj część powierzchni patyczka, do której chcesz przykleić wybrane kwiatki, następnie delikatnie połóż na niej wycięty element i ostrożnie przyklej, jego brzegi posmaruj klejem (po wyschnięciu klej stanie się bezbarwny i dokładnie przyklei wycięte kwiatki do drewna). W ten właśnie sposób przyklej pozostałe wycięte kwiatki do patyków. Ułóż patyczki na gazecie i poczekaj około 20 minut, by klej dokładnie wysechł.

Etap 4

Po wyschnięciu kleju pomaluj patyki kilkoma warstwami lakieru akrylowego; kolejne warstwy lakieru nałóż po dokładnym wyschnięciu pomalowanej powierzchni. Te czynności proponuję wykonać w gumowych rękawiczkach i na świeżym powietrzu. Po skończonym malowaniu umyj dokładnie pędzelek, zanurzając go w zmywaczu lub rozpuszczalniku w małym słoiczku, a następnie dokładnie wysusz go papierowymi chusteczkami.

Kwiatki zaklęte na patyczkach (jak muszki w bursztynie) możesz wyeksponować w dowolny sposób, na przykład układając z nich bukiet – ciekawą kompozycję w szklanym, przezroczystym naczyniu (wazonie, misce, słoiczku…) czy talerzyku, możesz też podarować je bliskim osobom jako upominek przywieziony z wakacji albo użyć w innej kompozycji plastycznej.
Decoupage to fajna zabawa – prosta, tania i intrygująca.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
około 60 minut Poziom trudności: 4/5
11 lipca 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon