28 czerwca 2021

Żaglówki na morzu – wakacyjna praca przestrzenna

ok.90min Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Rozpoczęły się wakacje, dlatego zapraszam was dzisiaj na morską wyprawę kolorowymi żaglówkami. To będzie niezwykła – plastyczna podróż po wzburzonych falach Bałtyku, w towarzystwie słońca, letniego wiatru i błękitnego, wakacyjnego nieba.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od pokolorowania jednej strony tektury wielkości kartki A4 pastelami w kolorze niebieskim i białym. Następnie pokoloruj z obu stron dwie kartki z bloku rysunkowego pastelami w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Kolorując, prowadź kredkę od lewej do prawej strony kartki.

Etap II

Na pokolorowanej kartce połóż długą linijkę, tak żeby z dłuższego brzegu powstał około centymetrowy pasek. Jedną ręką przytrzymaj linijkę na kartce, drugą złap za brzeg kartki i delikatnie oderwij od niej pasek. W ten sam sposób wykonaj z pokolorowanych kartek kolejne paski.

Etap III

Klejem uniwersalnym posmaruj tekturę w odstępach około 4–6 cm, przyklej pasek tak, żeby powstały fale. W ten sam sposób umocuj kolejne paski, pozostawiając między nimi około 1,5 cm odstępy.

Etap IV

Okrągłe pudełko po serku (każdą część oddzielnie) przetnij delikatnie nożyczkami na dwie równe części. Klejem uniwersalnym sklej ze sobą przecięte elementy pudełek, tak żeby powstały dwie części przypominające kształtem łódeczki. Do sklejenia elementów użyj klamerek – zepnij nimi sklejane części na około 10 minut.

Etap V

Pozostałe paski pokolorowane na niebiesko zwiń w spiralkę, nawijając je na kredkę. Spiralki doklej do przyklejonych pasków, tak żeby powstał efekt wzburzonych, spienionych fal.

Etap VI

Oklej ozdobną taśmą brzegi łódeczek, tak żeby połączyła ona dokładnie sklejone części. Zrób przymiarkę – umieść łódeczki między falami.
Z plasteliny zrób dwie spore kuleczki i przyklej je na dnie łódeczek, do plasteliny doklej rurki – maszty (jedną dłuższą, drugą krótszą).

Etap VII

Z kolorowych skrawków papieru do pakowania prezentów wytnij trójkątne żagielki (do każdej łódeczki mały i duży). Żagielki wykonaj z dwóch identycznych elementów – wytnij dwa takie same trójkąty i sklej je klejem biurowym. We wszystkich żagielkach (z jednego brzegu) zrób dziurkaczem po dwie dziurki. Wsuń żagielki na maszty – rurki. Na końcach rurek doklej z małych paseczków chorągiewki.

Etap IX

Na tekturze narysuj słońce w kształcie koła i dwie rybki, wytnij je, a następnie pokoloruj pastelami, przyklej oczka, potnij kreatywny drucik na małe kawałki i zrób z nich promienie, wsuwając je w tekturowe koło. Słoneczko wsuń na długą wykałaczkę i umieść w podstawce z plastelinowej kulki. Rybki przyklej klejem uniwersalnym do fali – paska papieru.

Etap X

Ostatnia czynność to umieszczenie nazw na łódeczkach. Podpisz je flamastrami wymyślonymi przez siebie imionami, narysuj linie imitujące deseczki kadłuba, pokoloruj ozdobną taśmę. Umieść łódeczki między falami. Słoneczko na patyku i plastelinowej podstawce przyklej do tektury – podstawki. Tłem do pracy może stać się chmurka – narysowana na tekturze, wycięta i pomalowana farbami plakatowymi. Ja taką chmurkę wykonałam wcześniej i wykorzystuję ją często jako ściankę do eksponowania prac plastycznych.

Praca gotowa, więc możesz głośno krzyknąć – ahoj przygodo!
Moje żaglówki Ala i Ola już pływają po wzburzonych falach Bałtyku – ahoj!!!
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon