25 czerwca 2021

Pani Lato

ok.90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Zawitała do nas kolejna pora roku, na którą z utęsknieniem wszyscy czekaliśmy. Pani Wiosna ustąpiła miejsca Pani Lato. Jeśli spodobała Wam się nasza plastyczna Pani Wiosna z zieloną, trawiastą czupryną, z kwiatkami, motylkami… (możecie sprawdzić ją tutaj) to dziś zapraszam do wykonania kolejnej bajkowej damy – Pani Lato. Ta niezwykła osoba będzie miała fryzurę z zielonych liści, będą towarzyszyły jej kolorowe kwiaty, poziomki, zielony groszek, czereśnie…

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap 1

Pracę rozpocznij od narysowania na kartce z bloku rysunkowego lub bezpośrednio na tekturze konturu Pani Lato – głowa, szyja i ramiona. Wytnij szablon narysowany na kartce, odrysuj go na tekturze, a następnie wytnij nożykiem do cięcia tektury; pamiętaj o podłożeniu pod tekturę podkładki.

Etap 2

Zieloną i żółtą farbą plakatową pomaluj bluzkę Pani Lato, w dolnej części bluzki namaluj niebieski strumyk. Po wyschnięciu farby możesz pomalować bluzkę jeszcze raz, by kolory były intensywne.

Etap 3

Na zielonych kartkach z bloku technicznego narysuj kredkami w wybranych kolorach dużo listków, dorysuj im unerwienie. Następnie powycinaj je i przyklej klejem uniwersalnym na głowie Pani Lato, tworząc bujną, liściastą czuprynę. Przyklejając liście z przodu i tyłu kartonu, uzyskasz bardziej przestrzenny efekt.

Etap 4

Teraz kolej na stworzenie kolorowego wianuszka z letnich kwiatów. Z czerwonej gładkiej bibuły powydzieraj delikatnie płatki maków; z niebieskiej bibuły powycinaj trójkątne płatki chabrów; z różowej – kwiaty piwonii; z niebieskiej kartki – dzwoneczki. Następnie ułóż na liściastej czuprynie wianuszek z wykonanych kwiatów i delikatnie przyklej klejem biurowym.

Etap 5

Na kartce z bloku technicznego w dowolnym kolorze (ja wybrałam kartkę pomarańczową, na której narysowałam nagietki) naszkicuj ołówkiem kwiatki, następnie wytnij je i przyklej klejem uniwersalnym w miejscu gdzie będą oczy, na nich przyklej ruchome oczka. Wytnij z tektury i różowej kartki trójkątny nosek, przyklej do twarzy. Dorysuj czerwoną kredką szeroki uśmiech i okrągłe policzki, wytnij z czerwonej kartki serduszko i przyklej na środku narysowanego uśmiechu.

Etap 6

Z brązowej kartki powycinaj wąskie paseczki o długości około 5 cm, sklej je tak żeby przypominały połączone ze sobą ogonki czereśni, na końcach pasków przyklej czerwone pomponiki – czereśnie. Przyklej je teraz do uszu – Pani Lato będzie miała oryginalne kolczyki. Udekoruj małymi pomponikami wianuszek.

Etap 7

W dolnym lewym rogu bluzki zrób nacięcie, przygotuj tekturowy pasek, w nim również zrób nacięcie, z tej samej strony co nacięcie ponacinaj jeszcze tekturę tak, żeby przypominała trawkę, a następnie oklej tekturowy pasek z obu stron zielonymi listkami trawy (wyciętymi z zielonych kartek).

Etap 8

Z zielonej kartki powycinaj strączki groszku, klejem uniwersalnym przyklej je na szyi jak korale, do strączków przyklej zielone małe pomponiki – kulki groszku.

Etap 9

Teraz kolej na ozdobienie bluzki. Wytnij z zielonej kartki paski, które będą łodygami dzwoneczków, z różowej i fioletowej kartki wytnij dzwoneczki, doklej je klejem biurowym do łodyg, a następnie przyklej w dolnej części bluzki. Ciekawym elementem dekoracyjnym będzie mały krzaczek poziomek. Powycinaj z zielonej kartki łodygi, ozdobnymi nożyczkami listki, z białej kartki kwiatki. Przyklej na bluzce wycięte elementy, doklej poziomki – czerwone pomponiki, oraz żółte pomponiki na białych kwiatkach. Powycinaj ozdobne listki i doklej do kompozycji na bluzce. W wybranym miejscu przyklej biedronkę – duży czerwony pomponik (tułów) i mały czarny (głowa), czarnym flamastrem domaluj kropki i czułki. Jeśli uznasz, że wianuszek można jeszcze ozdobić, dodaj żółte kwiatki wycięte ozdobnymi nożyczkami. Kredkami dorysuj delikatne roślinki. W nacięcie wykonane w dolnym rogu bluzki wsuń pasek z trawką (tak, żeby nacięcie w bluzce weszło w nacięcie w pasku), dzięki temu praca może stać.

Praca gotowa. Moje wyobrażenie Pani Lato jest tylko propozycją, to jak będzie wyglądała Twoja – zależy od ciebie, wyobraźnia podpowie Ci, w jaki sposób ją ozdobić. Możliwości jest bardzo dużo: motyle i ptaszki we włosach, truskawki, jagody, róże…
Życzę miłej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon