23 stycznia 2018

Wenecka maska karnawałowa

1 godzina Poziom trudności: 2/5
3 2 votes
Ocena publikacji

Maski Weneckie to przede wszystkim pióra, brokat, piękne, ręcznie malowane zdobienia, koraliki i inne błyskotki. To wszystko sprawia, że są one tak wyjątkowe i sami nie raz chcielibyśmy takie cudo założyć. Teraz szczególnie mamy ku temu okazję, ponieważ trwa karnawał. Tak wiem, u nas aż tak bardzo się go nie obchodzi, ale co przeszkadza nam w tym, abyśmy i my trochę się zabawili i stworzyli własną karnawałową maskę?

Nie potrzeba nam bardzo skomplikowanych i profesjonalnych materiałów. Wystarczy jak zwykle trochę kreatywności! ?

Będziemy potrzebowali:

Oczywiście nie wszystkie materiały podane powyżej są niezbędne, aby wykonać maskę . Wymieniłam jedynie te, z których ja korzystałam. Możecie uzupełniać tę listę o swoje własne ozdobne materiały.

Etap 1

Zaczynamy od szkicu. Na bazę swojej maski wybrałam czarną sztywną kartkę. Jednak, aby tutorial był dla Was bardziej czytelny, postanowiłam szkicować na początku na białej kartce. Ołówkiem narysowałam tylko połowę maski pamiętając o zaznaczeniu środkowej osi. Dzięki temu będzie ona symetryczna. Przerywaną linią zaznaczyłam również miejsce w którym będę później zginać kartkę. Będzie to bowiem maska z wypukłym „dziobem”, a inaczej po prostu z miejscem na nos.

Etap 2

Nożyczkami wycinamy tylko tą część naszkicowaną do połowy kartki, po czym wyciętą połówkę zginamy według środkowej osi i odrysowujemy drugą część maski. Szkic ponownie wycinamy.  Pamiętajcie o miejscach na oczy. Najlepiej sprawdzić indywidualnie, w którym miejscu będą one znajdowały się na naszej masce. Dopiero potem wytnijcie zaznaczone otwory.

Etap 3

Jeśli maskę mamy już wyciętą, możemy przejść do zgięć. Środkową oś zginamy do zewnątrz, a sąsiednie skośne do wewnątrz, tak aby nasza maska na końcu wyglądała tak jak na zdjęciu – z wyraźnie odstającym dziobkiem na zewnątrz.

Uwaga! Pamiętajcie, że po zgięciu naszej maski i utworzeniu dzióbka, dwie jej połówki zmienią trochę swój układ poprzez ściągniecie w dół. Musicie wziąć to pod uwagę podczas swojego początkowego szkicu.

Etap 4

Czas na ozdoby. Postanowiłam samodzielnie wykonać pióra z papieru, wiedząc, że niekoniecznie wszyscy muszą posiadać je w swojej kreatywnej kolekcji. ?

Część narysowałam i pokolorowałam pisakami na białej kartce, a część na kolorowym papierze po czym wszystkie wycięłam. Dodatkowo niektóre postanowiłam pociąć tak jak na zdjęciu, aby bardziej przypominały piórka.

Etap 5

Piórka przykleiłam w wybranym miejscu na maskę. Jeśli macie niedosyt, możecie oczywiście wykonać ich więcej.

Aby uwydatnić wypukłość dzióbka przykleiłam na niego kawałek złotej tasiemki i dodałam trochę brokatu w kleju. Brokat dodałam również w górnej części maski.

Etap 6

Czas na koraliki, diamenciki itp. Za pomocą pęsety koraliki maczam we wcześniej wylanym płynnym kleju, po czym umieszczam je na masce w różnych miejscach. Złote przykleiłam w górnej części, natomiast białe samoprzylepne diamenciki koło otworów na oczy.

Etap 7

W swoim zbiorze kreatywnych różności miałam marker olejowy, który wspaniale sprawdza się na czarnych powierzchniach. Z jego pomocą namalowałam srebrne wzory.

Na koniec zrobiłam po bokach maski dziurki i umieściłam w nich tasiemki pamiętając o zawiązaniu wewnątrz supełków.

Etap 8

Dla tych co lubią więcej błysku propozycja alternatywnego zakończenia maski.

Nasza wenecka maska gotowa! Wystarczy ją założyć i poczuć się jak na prawdziwym karnawale.

Propozycję zabawy przygotowała Basia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon