Wenecka maska karnawałowa

1 godzina
two

Maski Weneckie to przede wszystkim pióra, brokat, piękne, ręcznie malowane zdobienia, koraliki i inne błyskotki. To wszystko sprawia, że są one tak wyjątkowe i sami nie raz chcielibyśmy takie cudo założyć. Teraz szczególnie mamy ku temu okazję, ponieważ trwa karnawał. Tak wiem, u nas aż tak bardzo się go nie obchodzi, ale co przeszkadza nam w tym, abyśmy i my trochę się zabawili i stworzyli własną karnawałową maskę?

jak zrobić maskę wenecką

Nie potrzeba nam bardzo skomplikowanych i profesjonalnych materiałów. Wystarczy jak zwykle trochę kreatywności! 😉

Będziemy potrzebowali:

 • czarna sztywna kartka
 • białe i kolorowe kartki
 • kolorowe pisaki
 • marker olejowy
 • linijka
 • ołówek i nożyczki
 • różne koraliki, diamenciki samoprzylepne i/lub cekiny
 • brokat w kleju
 • klej w sztyfcie i w płynie
 • tasiemka
 • pęseta lub sonda do zdobienia paznokci

co jest potrzebne do zrobienia maski

Oczywiście nie wszystkie materiały podane powyżej są niezbędne, aby wykonać maskę . Wymieniłam jedynie te, z których ja korzystałam. Możecie uzupełniać tę listę o swoje własne ozdobne materiały. 😊

brokaty ozdoby do maski weneckiej

Etap 1. Zaczynamy od szkicu. Na bazę swojej maski wybrałam czarną sztywną kartkę. Jednak, aby tutorial był dla Was bardziej czytelny, postanowiłam szkicować na początku na białej kartce. Ołówkiem narysowałam tylko połowę maski pamiętając o zaznaczeniu środkowej osi. Dzięki temu będzie ona symetryczna. Przerywaną linią zaznaczyłam również miejsce w którym będę później zginać kartkę. Będzie to bowiem maska z wypukłym „dziobem”, a inaczej po prostu z miejscem na nos.

wzór maski weneckiej

Etap 2. Nożyczkami wycinamy tylko tą część naszkicowaną do połowy kartki, po czym wyciętą połówkę zginamy według środkowej osi i odrysowujemy drugą część maski. Szkic ponownie wycinamy.  Pamiętajcie o miejscach na oczy. Najlepiej sprawdzić indywidualnie, w którym miejscu będą one znajdowały się na naszej masce. Dopiero potem wytnijcie zaznaczone otwory.

jak samodzielnie wykonać maskę

biała i czarna maska na bal

Etap 3. Jeśli maskę mamy już wyciętą, możemy przejść do zgięć. Środkową oś zginamy do zewnątrz, a sąsiednie skośne do wewnątrz, tak aby nasza maska na końcu wyglądała tak jak na zdjęciu – z wyraźnie odstającym dziobkiem na zewnątrz.

Uwaga! Pamiętajcie, że po zgięciu naszej maski i utworzeniu dzióbka, dwie jej połówki zmienią trochę swój układ poprzez ściągniecie w dół. Musicie wziąć to pod uwagę podczas swojego początkowego szkicu.

czarna maska wenecka

wzór maski weneckiej

Etap 4. Czas na ozdoby. Postanowiłam samodzielnie wykonać pióra z papieru, wiedząc, że niekoniecznie wszyscy muszą posiadać je w swojej kreatywnej kolekcji. 😊

przybory papiernicze

Część narysowałam i pokolorowałam pisakami na białej kartce, a część na kolorowym papierze po czym wszystkie wycięłam. Dodatkowo niektóre postanowiłam pociąć tak jak na zdjęciu, aby bardziej przypominały piórka.

ozdobne elementy maski

ozdobne piórka

Etap 5. Piórka przykleiłam w wybranym miejscu na maskę. Jeśli macie niedosyt, możecie oczywiście wykonać ich więcej.

ozdabianie maski weneckiej

Aby uwydatnić wypukłość dzióbka przykleiłam na niego kawałek złotej tasiemki i dodałam trochę brokatu w kleju. Brokat dodałam również w górnej części maski.

maska na karnawał w wenecji

maska wenecka hand made

Etap 6. Czas na koraliki, diamenciki itp. 😊 Za pomocą pęsety koraliki maczam we wcześniej wylanym płynnym kleju, po czym umieszczam je na masce w różnych miejscach. Złote przykleiłam w górnej części, natomiast białe samoprzylepne diamenciki koło otworów na oczy.

maska z kryształkami

Etap 7. W swoim zbiorze kreatywnych różności miałam marker olejowy, który wspaniale sprawdza się na czarnych powierzchniach. Z jego pomocą namalowałam srebrne wzory.

elegancka maska karnawałowa

Na koniec zrobiłam po bokach maski dziurki i umieściłam w nich tasiemki pamiętając o zawiązaniu wewnątrz supełków.

maska ze złotą wstążką

Etap 8. Dla tych co lubią więcej błysku propozycja alternatywnego zakończenia maski. 😉

maska balowa

Nasza wenecka maska gotowa! Wystarczy ją założyć i poczuć się jak na prawdziwym karnawale. 😊

gotowa maska wenecka hand made

 

Basia