8 lutego 2023

Wesołe pączki – praca plastyczna na Tłusty Czwartek

60 min. Poziom trudności: 3/5
5 1 vote
Ocena publikacji

Przed nami tłusty czwartek zwiastujący koniec karnawału, dzień kiedy można objadać się pysznymi pączkami. Te brązowe kuleczki, nadziane smaczną marmoladką, polane białym, słodziutkim lukrem i ozdobione kolorową posypką są bardzo smaczne, ale niestety mają bardo dużo kalorii i nie mogą być przez nas zbyt często zjadane. Dlatego tłusty czwartek to okazja do zjedzenia większej ilości tych niezdrowych smakołyków i wykonania przy tej okazji plastycznych pączków. Zapraszam serdecznie do mojej plastycznej kuchni, w której powstaną bajkowe, uśmiechnięte pączki, z oczkami, z rumianymi policzkami, z lukrowanymi czuprynkami i co ważne… bez kalorii.

Do wykonania plastycznych pączków potrzebne będą:

Etap I

Pacę rozpocznij od wykonania półmiska, na którym zostaną wyeksponowane plastyczne pączki. Na średniej grubości tekturze narysuj ołówkiem owal lub koło, możesz odrysować na tekturze duży talerz. Nożyczkami lub nożykiem do cięcia tektury wytnij narysowaną figurę. Następnie pomaluj tekturowy talerz białą temperą. Po wyschnięciu farby ozdób brzeg półmiska, wykonaj malutkie okrągłe pieczątki za pomocą patyczka higienicznego i tempery w wybranym kolorze.

Etap II

Na szarym papierze narysuj ołówkiem koła wielkości grejpfruta i pomarańczy. Do wykonania jednego pączka potrzebne będą dwa takiej samej wielkości koła. Możesz wykonać dowolną ilość pączków, ja wykonałam dwa większe i jeden mniejszy. Teraz wytnij nożyczkami narysowane koła i potnij na paski starą gazetę, którą za chwilę wypełnisz wszystkie pączki.

Dwa takiej samej wielkości koła zepnij ze sobą zszywaczem, spinając ich brzegi zszywkami (jedna zszywka obok drugiej). Zszyj oba koła zostawiając niewielki otwór, wsuń do środka sporo pociętej gazety, tak żeby pączek był pękaty, a następnie zszyj zszywaczem koła do końca. W ten sam sposób wykonaj pozostałe pączki.

Etap III

Brązową temperą pomaluj pączki, brzegi zszyte zszywaczem pozostaw niepomalowane, tak żeby powstał jaśniejszy margines imitujący ślad powstający podczas smażenia prawdziwych pączków. Po wyschnięciu brązowej farby zrób pączkom białe fryzurki udające lukier, przyklej ruchome oczka, wytnij z czerwonej kartki uśmiechy i przyklej klejem biurowym do pączków. Różową kredką narysuj okrągłe rumieńce.

Kończąc pracę ozdób pączki kolorową posypką: na każdym pączku w miejscu gdzie jest namalowany lukier przyklej za pomocą kleju uniwersalnego po kilka cekinów. Klejem biurowym przyklej do tekturowego półmiska wykonane pączki.

Etap IV

Za pomocą pieczątek z literkami wykonaj na kartce z bloku rysunkowego napis – TŁUSTY CZWARTEK. Kredkami obrysuj kontury liter, potnij kartkę na kwadraciki z literkami i przyklej je klejem biurowym na półmisku.

Plastyczne pączki gotowe.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
około 60 minut Poziom trudności: 4/5
11 lipca 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon