13 grudnia 2023

Witraż świąteczny – dekoracja na okno DIY

60 min. Poziom trudności: 2/5
5 1 vote
Ocena publikacji

Przedświąteczne tygodnie to okres przygotowań do Świąt, a przy tym czas poszukiwań interesujących dekoracji, które pozwolą stworzyć magiczny nastrój w naszych domach. W sklepach kupić możemy bombki, łańcuchy, światełka, gwiazdki i wiele innych bożonarodzeniowych drobiazgów, jednak dekoracje przygotowane własnoręcznie są najpiękniejsze i niepowtarzalne. Sami możemy stworzyć wyjątkowe ozdoby, dlatego zapraszam Was dzisiaj do wykonania świątecznego witrażyka.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Kolejne etapy wykonania pracy:

  1. Przygotowanie ramki i tła witraża
  2. Wycinanie elementów szablonu
  3. Układanie kompozycji witraża

Przygotowanie ramki i tła witraża

Na czarnej kartce z bloku technicznego A4 Fiorello za pomocą linijki i ołówka rysujemy ramkę o szerokości 2 cm, a następnie wycinamy środek. Czynność powtarzamy, gdyż będziemy potrzebować dwóch takich samych ramek. Teraz z bloku gładkiej bibuły Fiorello wybieramy srebrny kolor. Możecie rozpiąć zszywki łączące blok i wyjąć odpowiedni kolor albo delikatnie wyrwać bibułę, uważając aby nie uszkodzić brzegu.

Teraz klejem w sztyfcie Amos smarujemy czarną ramkę i doklejamy do niej srebrną bibułę.

Wycinanie elementów szablonu

Z przygotowanego przez nas szablonu wycinamy wszystkie elementy. Mamy tutaj prostokąty, z których zrobimy świeczki, oraz płomyki, gwiazdki i listki ostrokrzewu. Musimy teraz dobrać kolory na każdy z elementów. Świeczki proponujemy wyciąć z różnych kolorów, nasz witraż będzie wtedy bardziej atrakcyjny. Z czerwonej bibuły zrobimy płomyki, z jasno- i ciemnożółtej – aureolki płomyków. Listki rzecz jasna będą zielone, a owoce ostrokrzewu czerwone. Wszystkie te elementy należy odrysować od szablonów i wyciąć. Pamiętajcie aby płomyków i aureolek wyciąć tyle, ile mamy świec. Jako ostatnią odrysujcie i wytnijcie złotą gwiazdkę.

Układanie kompozycji witraża

Z pomocą kleju w sztyfcie Amos przyklejamy poszczególne elementy witraża: dłuższe świece bardziej z tyłu kompozycji, na nich krótsze. Doklejamy aureolki, potem płomyki i złotą gwiazdkę. Z czarnego papieru kolorowego Fiorello wycinamy cienki paseczek i tniemy go na małe prostokąty i doklejamy jako knoty świec.

Gdy cała kompozycja będzie gotowa, odwracamy pracę i doklejamy od tyłu drugą wyciętą ramkę, zwiększając w ten sposób stabilność kompozycji.

Praca gotowa.

Aby przyczepić witraż do okna, na rogach ramki (z lewej strony) umieszczamy małe kawałeczki masy mocującej i za jej pomocą przyklejamy go do szyby.

Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon