22 lutego 2022

Zima i głodne gile

ok.90 minut Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Mój zimowy ogród odwiedzają różni goście – wróbelki, sikorki, zięby, rudziki, no i oczywiście moje ulubione gile, które zawsze pojawiają się w lutym; czasami myślę, że już blisko wiosna, skoro przyleciały ptaszki z charakterystycznymi czerwonymi brzuszkami. Barwy ich upierzenia przyciągają uwagę niemal wszystkich obserwatorów. Nie wiem czy wiecie, ale samiczki mają brzuszki wyblakłe, natomiast samczyki – jaskrawoczerwone. Gile na swoje zimowiska przelatują nawet kilkaset kilometrów, przemieszczają się z miejsca na miejsce, tam gdzie znajdą więcej jedzenia. Dlatego w lutym pojawiają się w moim ogrodzie, gdzie na gałązkach krzewów można jeszcze znaleźć pyszne ptasie przysmaki – kolorowe kuleczki: czerwone, granatowe, brązowe… Zapraszam Was dzisiaj do wykonania pracy plastycznej, której bohaterami są właśnie te urocze ptaszki.


Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Wykonanie pracy rozpocznij od odrysowana na tekturze szablonów – chmurki, dwóch ptaszków i dwóch skrzydełek. Używając podkładki wytnij nożykiem do cięcia tektury wszystkie odrysowane elementy.


Etap II

Do wyciętych ptaszków przyklej klejem uniwersalnym łupiny orzechów włoskich – brzuszki, posmaruj klejem uniwersalnym brzegi łupin, połóż delikatnie na tekturowych ptaszkach, dociśnij i chwilę przytrzymaj. Teraz przyklej tekturowe skrzydełka.

Etap III

Farbami plakatowymi w kolorze białym, niebieskim, granatowym, różowym (z przewagą białego) pomaluj tekturową zimową chmurkę. Następnie pomaluj ptaszki: białą i czarną farbą – część tekturową, brzuszki z łupin farbą czerwoną.

Etap IV

Po dokładnym wyschnięciu farby przyklej ptaszkom ruchome samoprzylepne oczka. Białą kredką obrysuj kontury ptaszków, skrzydełek, dorysuj dzióbki. Niebieską, granatową, fioletową i różową kredką obrysuj kontury chmurki, dorysuj też delikatne zawijaski. Następnie przyklej ptaszki do chmurki.

Etap V

Tekturę potnij na wąskie paseczki, ułóż z nich gałązki, na których będą siedziały gile. Przyklej klejem uniwersalnym do chmurki ułożone gałązki oraz czerwone, małe pomponiki– owoce kaliny. Czarnym flamastrem dorysuj ptaszkom nóżki. Możesz też wyciąć z tektury kilka małych kółeczek, narysuj na nich kredkami śnieżynki i przyklej na chmurce.

Etap VI

W górnej części chmurki zrób dziurkaczem dwie dziurki, przełóż przez nie sznurek jutowy, zwiąż w kokardkę, tak żeby powstała zawieszka. Możesz teraz powiesić zimową chmurkę z gilami w dowolnym miejscu.
Praca gotowa.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon