21 lutego 2022

Zimowy sad – wyklejanka

około 90 minut Poziom trudności: 4/5

Zima to prawdziwa czarodziejka, potrafi zamienić świat w bajkową krainę: jeśli tylko otuli białą pierzynką domy, płoty, drogi, drzewa, krzewy – to wszystko dookoła staje się baśniowe i magiczne. Śniegowe koronki utkane z lodowych płatków, rozwieszone na gałązkach drzew, mienią się w słońcu jak brylanciki. Jeśli na zakończenie zimy chcecie razem ze mną wyczarować plastyczny zimowy sad, to zapraszam do wspólnej zabawy.


Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od wykonania tła, pomaluj kartkę z bloku artystycznego art deco farbami plakatowymi kolorem niebieskim i różowym.

Etap II

Narysuj odręcznie ołówkiem na tekturze trzy koła – korony drzew o wielkości małych talerzyków oraz małe chmurki i kilka małych kółek – śnieżynek. Narysowane figury nie muszą być idealne, wytnij je wszystkie nożyczkami lub nożykiem do cięcia tektury.

Etap III

Odetnij z rolek bibuły w kolorze białym, różowym, niebieskim i fioletowym paski o szerokości około 2 cm. Wszystkie wycięte elementy – korony drzew, śnieżynki i chmurki ozdób falbankami z pasków bibuły. Posmaruj brzegi kół przeznaczonych na korony drzew klejem biurowym i przyklej paski bibuły w wybranym kolorze, lekko je marszcząc. Śnieżynki i chmurki ozdób w taki sam sposób.

Etap IV

Na kartce narysuj ołówkiem dwie zaspy, posmaruj klejem biurowym po śladzie ołówka pierwszą zaspę i przyklej na jej brzegu pasek różowej bibuły; przyklejając pasek delikatnie go zmarszcz, tak żeby powstał efekt falbanki. Odetnij kawałek bibuły w kolorze białym, posmaruj klejem biurowym całą zaspę i przyklej do niej wyciętą białą bibułę, dopasuj ją do kształtu zaspy podwijając i marszcząc, w razie potrzeby przycinając – dzięki temu uzyskasz efekt przestrzenny. Drugą zaspę ozdób w ten sam sposób.

Etap V

Zanim przykleisz tekturowe części pracy, ozdób je. Na koronach drzew narysuj spirale pastelami w kolorze białym, niebieskim i różowym. Małe tekturowe kółka pokoloruj w takich samych kolorach co korony drzew, zacznij od środka rysując na nich coraz większe koła, następnie narysuj granatową kredką śniegową gwiazdkę. Obrysuj też kontury tekturowych chmurek, dorysuj ozdobne zawijasy.

Etap VI

Z tekturowych elementów ułóż na kartce kompozycje – u góry chmurki, na różnych wysokościach śnieżynki i korony drzew, z prostych patyczków zrób pnie drzew. Kiedy uznasz, że kompozycja jest gotowa, przyklej wszystkie elementy klejem uniwersalnym. Po przyklejeniu wszystkich części możesz położyć na pracy ciężką książkę na około 10 minut.

Etap VII

Czarną kredką narysuj na tekturowych koronach drzew gałązki, ozdób śnieżynki i korony drzew cekinami i klejem z brokatem, czarną kredką narysuj suche roślinki wystające z zasp, na zaspach przyklej kilka błyszczących cekinów, brzegi i suche roślinki ozdób klejem z brokatem.

Zimowy sad gotowy.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon