30 grudnia 2020

Zimowy komplet z plasteliny

90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Wybierając się na zimowy spacer, musimy pamiętać o ciepłym ubraniu, nieodzowna jest wręcz ciepła czapka, szalik i rękawiczki. Aby samodzielnie wykonać taki komplecik, potrzebna jest umiejętność robienia na drutach lub szydełku, a to nie jest wcale takie proste. Dzisiejsza propozycja jest o wiele łatwiejsza i polega na własnoręcznym stworzeniu takiego plastycznego kompleciku z kolorowej plastelinowej wełny.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od narysowania ołówkiem na tekturze: szalika, rękawiczek, czapki z pomponem, trzech kół – kłębków wełny, i tekturowego paska, do którego przykleisz plastelinowy wałeczek – nitkę. Szalik i paseczek narysuj w taki sposób, aby przypominały swoim kształtem delikatną falę. Rysując zachowaj właściwe proporcje, tak żeby wszystkie elementy zmieściły się na kartce A3. Następnie popraw linię czarnym flamastrem i wytnij je starannie nożyczkami lub nożykiem do cięcia tektury.

Etap II

Z wyciętych elementów ułóż na kartce kompozycję i delikatnie odrysuj je ołówkiem, następnie zdejmij je z kartki i niebieską farbką wodną pomaluj delikatnie tło.

Etap III

Jutowy sznurek potnij na 4-centymetrowe kawałki, a następnie przyklej je do jednego końca tekturowego szalika – tego, który będzie w górnej części pracy, tak aby powstały pętelki.

Etap IV

Używając kleju uniwersalnego przyklej wszystkie elementy w odpowiednie odrysowane miejsca, szalik przyklej stroną, do której przyklejone zostały pętelki ze sznurka. Połóż na pracę ciężką książkę (na około 10 minut), tak żeby wszystkie tekturowe elementy dokładnie połączyły się z kartką.

Etap V

Teraz kolej na ozdobienie kompleciku fantazyjnymi, kolorowymi wzorami; będą do tego potrzebne cieniutkie, kolorowe plastelinowe wałeczki oraz malutkie kuleczki. Przygotuj je starannie na podkładce.
Proponuję rozpocząć robótkę w następującej kolejności: szalik, czapka, rękawiczki, kłębki wełny.

Szalik

Na jego końcach i w środku przyklej kilka pasków ze sznurka, z plastelinowych wałeczków wyklej fale i paski (możesz pomóc sobie rysując ołówkiem na szaliku wzory), powyklejaj też wzory używając kulek.

Czapka

Wałeczkami w trzech kolorach wyklej u dołu ściągacz, kolorowymi kuleczkami ozdób pomponik, pozostałą część wyklej w fantazyjne wzorki.

Rękawiczki

Ściągacze wyklej wałeczkami w tym samym kolorze co ściągacz czapki, pozostałe części obydwu rękawiczek wyklej w takie same wzorki.

Kłębki wełny

Jeden kłębuszek ozdób sznurkiem: posmaruj tekturowe kółeczko klejem uniwersalnym i wyklej, zaczynając od środka, dokładnie owijając sznurek w spiralkę; końcówkę sznurka przyklej do kartki. Kolejny kłębek połączony będzie z szalikiem: wyklej go kolorowymi wałeczkami plasteliny tak samo jak ten ze sznurka, wyklej też pasek tektury plasteliną i od części łączącej go z szalikiem – kawałkiem sznurka. Trzeci kłębek ozdób wałeczkami innym sposobem: kilka pasków wyklej przez środek, a następnie po ich obu stronach przyklej paski prostopadle, zachowując kolejność kolorów.

Etap VI

Z plasteliny wykonaj dwie kuleczki wielkości czereśni, przyklej je z jednej strony patyczków – drutów, a następnie wsuń patyczki drugą stroną w sznurkowe pętelki na końcu szalika.

Etap V

Na plastelinowym kompleciku przyklej kilka cekinów (połóż w wybranym miejscu na plastelinie i dociśnij), niech się mienią jak płatki śniegu w słońcu.

Etap VI

Na kartce z bloku rysunkowego narysuj kredkami (w kolorach – niebieskim, granatowym, fioletowym, różowym) kilka kółek wielkości sporej monety, w nich narysuj płatki śniegu, wytnij koła i klejem biurowym przyklej w kilku miejscach.

Praca gotowa! Jej wykonanie wymaga skupienia uwagi, uczy dokładności i wytrwałości. Jeśli zabraknie Ci cierpliwości, wyklej tekturowy komplecik tak, żeby w niektórych miejscach była widoczna tektura (po prostu nie przyklejaj wałeczków blisko siebie), tak też jest ciekawie.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon