27 marca 2022

Złota rybka – wyklejanka

ok. 90 minut Poziom trudności: 4/5

Inspiracją do dzisiejszej zabawy plastycznej była baśń „O rybaku i złotej rybce”. Z pewnością doskonale znacie treść tej bardzo starej opowieści, przypomnę Wam tylko, że złota rybka wyłowiona przez rybaka spełniała życzenia jego kapryśnej żony. Kobieta cały czas żądała wykonania kolejnych, coraz bardziej wymyślnych zadań, chciała więcej i więcej… Ponieważ chciwość nie popłaca, żona rybaka została srogo ukarana. Zapraszam Was do wykonania złotej rybki, która będzie spełniała plastyczne życzenia – będzie się uśmiechała, puszczała oko, mieniła się w słońcu i będzie przypominała o tym, że nie wszystkie życzenia są możliwe do spełnienia.


Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od pomalowania złotą temperą dwóch kartek z bloku rysunkowego. W czasie kiedy zamalowane na złoto kartki będą schły, pomaluj kartkę z bloku malarskiego temperą w kolorze niebieskim, białym i zielonym, użyj do tego szerokiego pędzelka: malując z lewej do prawej i z prawej do lewej strony kartki stwórz fale, delikatnie mieszaj kolory, tak żeby tło przypominało morską wodę.

Etap II

Po dokładnym wyschnięciu farb zgnieć w kulkę jedną kartkę pomalowaną na złoto i wyprostuj, czynność tę powtórz kilka razy. Teraz odetnij nożyczkami część kartki, tak żeby powstał kwadrat. Klejem uniwersalnym posmaruj dokładnie zewnętrzną część okrągłego pudełka i oklej je starannie złotą kartką w kształcie kwadratu, odstające brzegi wsuń do środka pudełka. Posmaruj brzeg pudełka klejem uniwersalnym i przyklej je do kartki pomalowanej na niebiesko.

Etap III

Z drugiej kartki powycinaj paski: na ogon rybki szerszy, na płetwy węższe. Wycięte paski poskładaj staranie w harmonijki. Pasek na ogon przetnij na dwie równe części, możesz je z jednej strony zaokrąglić odcinając nożyczkami brzegi (od zewnętrznej lub wewnętrznej strony rybiego ogonka), posmaruj klejem uniwersalnym brzegi (kanty) harmonijek od niepomalowanej strony i przyklej delikatnie do kartki. Węższe paseczki również złóż w harmonijki, delikatnie rozłóż (możesz przyciąć jeśli są za długie) i wykonaj z nich płetwy, przyklejając do kartki w taki sam sposób jak ogon. Jeden pasek przyklej u góry – płetwa grzbietowa, dwa na dole – płetwy brzuszne.

Etap IV

Teraz kolej na ozdobienie rybki plasteliną w kolorze żółtym i pomarańczowym. Zrób z pomarańczowej plasteliny cieniutki wałeczek i przyklej go do rybki, tak żeby oddzielić jej głowę od reszty ciała. Następnie z plasteliny żółtej i pomarańczowej ulep sporo małych kuleczek, przyklej je na brzuszku rybki delikatnie je spłaszczając. Na głowie przyklej duże samoprzylepne oczko. Z czerwonej plasteliny zrób cienki wałeczek i wykonaj z niego uśmiechniętą buzię.

Etap V

W plastelinowe kółeczka przyklejone do rybki powciskaj sporo okrągłych cekinów (imitujących rybie łuski).

Etap VI

Z pogniecionej kartki odciętej od części, którą zostało oklejone okrągłe pudełko, powyrywaj paski i klejem uniwersalnym przyklej je w dolnej części pracy, tak żeby przypominała piasek na dnie morza, następnie powyrywaj małe listki i przyklej w ten sposób, żeby powstały wodne roślinki. Teraz przyklej na kartce cekiny jak pęcherzyki powietrza wydobywające się z buzi rybki. Kredkami Multikolor obrysuj cekiny – pęcherzyki powietrza i narysuj wodne roślinki.

Praca gotowa – złota rybka, wcale nie taka mała, będzie życzenia plastyczne spełniała.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała  Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon