20 marca 2022

Żyrafy z fiorelkowego zoo

ok.90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Dzisiejsza propozycja to pierwsza część dłuższego plastycznego projektu – FIORELKOWE ZOO. Mam nadzieję, że pomysł przypadnie Wam do gustu i razem ze mną wykonacie z tekturowych rolek całą gromadkę egzotycznych zwierząt. Pierwszymi lokatorami, którzy zamieszkają w plastycznym ZOO, będą dostojne żyrafy – najwyższe zwierzęta lądowe żyjące na naszej planecie. Te charakterystyczne zwierzęta mają żółtawobrązową sierść z ciemniejszymi plamkami, długie nogi i bardzo długie szyje, zamieszkują afrykańskie sawanny, a ich ulubionym przysmakiem są liście akacji. Zapraszam do wykonania rodzinki żyraf – mamy, taty i dziecka.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od dokładnego pomalowania kartki z bloku rysunkowego brązową temperą. Po wyschnięciu farby wykorzystasz ją do wykonania charakterystycznych plamek na ciałach żyraf.

Etap II

Wytnij szablon głowy z długą szyją oraz ucha, na cienkiej tekturze z okładki bloku odrysuj dla każdej żyrafy po dwa szablony głowy z szyją i dwa uszka.


Sznurek jutowy potnij nożyczkami na 2-centymetrowe odcinki, zostaną one wykorzystane do zrobienia grzywki. Brzeg jednej szyi, na całej jej długości, posmaruj klejem uniwersalnym i przyklej do niej kawałki sznurka, następnie posmaruj klejem uniwersalnym drugą tekturową szyję z głową i sklej ze sobą dwie części mocno je dociskając. Przyklej uszka do wszystkich głów (jedno z jednej strony głowy, drugie z drugiej).

Etap III

Przygotuj teraz z tekturowych rolek tułowia z nogami dla wszystkich żyraf – odetnij z rolek dwie wyższe (około 15 cm) części i jedną niższą (około 10 cm). Delikatnie spłaszcz rolkę, a następnie w dolnej jej części narysuj łuk wyznaczający długie nogi, w górnej części narysuj linię pleców, która zaokrągli jeden brzeg rolki. Wytnij nożyczkami część tektury po narysowanej linii pleców i linii nóg, następnie przetnij rolkę w taki sposób aby powstały dwie nogi z przodu i dwie z tyłu.

Etap IV

Z jutowego sznurka wykonaj ogonki – odetnij około 6-centymetrowe kawałki i zawiąż po jednej stronie każdego sznurka supełek.


Posmaruj klejem uniwersalnym wewnętrzny brzeg rolki (będącej plecami), z wyższej strony wsuń pomiędzy posmarowane brzegi rolki szyję, z niższej strony wsuń ogonek – sznureczek z zawiązanym na końcu supełkiem, mocno dociśnij sklejane części, a następnie zepnij je klamerkami na około 15 minut.

Etap V

Teraz bardzo przyjemna część pracy: pomaluj żyrafy z obu stron żółtą i pomarańczową temperą (wykonaj tę czynność dwukrotnie, tak żeby kolor był intensywny), brązową farbą namaluj żyrafom kopytka, pyszczki i wyrostki na głowach.

Etap VI

Kartkę z bloku pomalowaną na brązowo porwij na małe kawałeczki, a następnie klejem biurowym przyklej na żyrafach brązowe plamki.


Przyklej ruchome oczka. Białą kredką narysuj żyrafom buzie i dziurki w nosie. Ponieważ wszystkie żyrafy mają piękne, długie, wywinięte rzęsy, narysuj je nad oczkami czarną kredką. Prace gotowe.

Rodzinka żyraf wprowadza się do FIORELKOWEGO ZOO i cierpliwie czeka na kolejnych egzotycznych mieszkańców.

Życzę udanej zabawy!

Propozycję zabawy przygotowała  Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon