3 stycznia 2024

Bałwanek  z zaczarowanego ogrodu – praca trójwymiarowa

60 min. Poziom trudności: 3/5
4.7 3 votes
Ocena publikacji

Jest taki ogród zaczarowany, po którym chodzą śnieżne bałwany: duże bałwany, bałwanki małe, wszystkie ze śniegu, wszystkie wspaniałe. Choć mróz największy i śnieżek prószy, bałwankom wcale nie marzną uszy, za to gdy słońce trochę przygrzeje, to czary mary – jeden, drugi, trzeci… bałwanek topnieje. Bohaterem dzisiejszej pracy jest bałwanek z zaczarowanego ogrodu. Zapraszam do wspólnej zabawy.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Kolejne etapy wykonania pracy:

  1. Rysujemy szablon bałwanka i kolorujemy tło
  2. Tworzymy iluzję trójwymiarowości
  3. Dodajemy szczegóły do bałwanka

Rysujemy szablon bałwanka i kolorujemy tło

Prace rozpoczniemy od narysowania kształtu chmurek wokół brzegów kartki z bloku artystycznego Art Deco A3. Pośrodku kartki zostawiamy białe pole o kształcie zbliżonym do prostokąta. Na jego środku rysujemy kształt bałwanka. Może on składać się z dwóch albo trzech kul, nie zapomnijcie aby zostawić od góry nieco miejsca na jego kapelusz.

Teraz ramkę malujemy akwarelami w odcieniach niebieskiego i czekamy aż farba wyschnie.

Tworzymy iluzję trójwymiarowości

Powierzchnię kartki, znajdującą się w ramce, zamalujemy teraz grubymi flamastrami – rysując od lewej strony kartki do prawej poziome linie. W miejscu śladu ołówka (narysowanego bałwanka) narysuj je tak, aby tworzyły delikatny łuk (od jednego brzegu bałwanka do drugiego), w ten sposób powstanie złudzenie, że bałwanek jest przestrzenny. Rysowanie linii rozpocznij od koloru granatowego w odstępach około 4 cm, następnie niebieskiego, różowego, fioletowego… Linie w kolejnych kolorach rysuj blisko siebie. Kolorowymi liniami pokryj całą powierzchnię kartki znajdującą się w chmurkowej ramce. Ślad ołówka wymaż delikatnie gumką.

Dodajemy szczegóły do bałwanka

Niebieskim flamastrem poprawiamy kontury chmurkowej ramki. Z czarnej kartki z bloku technicznego wycinamy kółeczka imitujące węgielki, układamy z nich uśmiech, oczy i guziki oraz gałązki na ręce. Z pomarańczowej kartki wycinamy trójkątny (marchewkowy) nosek. Z czerwonej (lub w innym wybranym kolorze) kartki garnek – kwadrat i dwa uchwyty. Z zielonej kartki wycinamy paski, które będą szaliczkiem bałwanka, kredkami rysujemy na nim kolorowe wzorki, np. paski. Wszystkie wycięte elementy przyklejamy do kartki klejem biurowym Amos.

Ostatnim krokiem jest narysowanie na chmurkach kolorowych gwiazdek, które będą imitować mieniące się płatki śniegu. Wybierzcie te same kolory, którymi rysowaliśmy linie na bałwanku.

Bałwanek z zaczarowanego ogrodu gotowy.

Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon