1 czerwca 2020

Biedronki z łupin po orzechach

90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Biedronki to niewielkie owady, które mają owalne wypukłe ciała, krótkie odnóża, czerwone bądź żółte pokrywy skrzydłowe z czarnymi plamkami, pod którymi ukrywają się delikatne skrzydełka. Odżywiają się owadami roślinożernymi, są zatem z punktu widzenia człowieka bardzo pożyteczne; to niezastąpiony tępiciel mszyc. Dzisiejsza propozycja na zabawę plastyczną to wykonanie biedronek siedzących na zielonych listkach, a użyjemy do tego łupin po orzechach włoskich.

Do wykonania biedronek potrzebne będą:

Etap 1

Wykonanie biedronek rozpocznij od pomalowania łupin po orzechach czerwoną farbą akrylową, która równo i dokładnie pokryje powierzchnię łupin. Jeśli nie masz farby akrylowej, możesz użyć farby plakatowej, pamiętaj jednak, że aby dobrze zamalować łupiny, musisz pomalować je kilka razy. Pomaluj tyle łupin, ile chcesz mieć biedronek.

Etap 2

Nie marnuj czasu – podczas schnięcia pomalowanych łupin przygotuj tekturowe listki. Narysuj ołówkiem na tekturze listki w kształcie serca (bez ogonków), możesz skorzystać z gotowego szablonu biedroneczki listki, popraw flamastrem ślad ołówka i wytnij starannie. Pomaluj listki zieloną farbą plakatową. Z zielonej bibuły wytnij paski o długości około 15 cm i szerokości 2 cm, zrób z nich ,,bibułkowe sznureczki” (złap pasek za oba końce i zwijaj w przeciwne strony – w ten sposób powstanie sznureczek). Kiedy listki wyschną, przyklej sznureczek za pomocą białego kleju w płynie Amos tak żeby powstał ogonek i unerwienie listka, oklej też jego kontury. Listki gotowe. Nie przejmuj się, że klej jest widoczny wokół bibuły – po zaschnięciu będzie zupełnie przezroczysty.

Etap 3

Z czarnej plasteliny ulep: cieniutkie wałeczki, duże i małe kulki (duże wykorzystasz do wykonania głowy, małe do kropeczek i oczu); z białej plasteliny małe kuleczki do wykonania oczu. Dużą kulkę – głowę lekko spłaszcz z jednej strony i przyklej do łupiny; przez środek łupiny przyklej wałeczek, który podzieli łupinę na dwie równe części (dwie pokrywy skrzydłowe). Z czarnych kulek zrób ,,placuszki” (kropeczki) i przyklej je na łupinie, sam zdecyduj ile kropek będzie miała każda z biedronek. Z wałeczków doklej czułki, a z kuleczek białej i czarnej plasteliny zrób oczy: biała spłaszczona kuleczka i na niej mniejsza czarna, przyklej je na głowie biedronki. Jeśli zechcesz, możesz wykonać biedronki używając różnych kolorów plasteliny.

Etap 4

Posmaruj klejem w płynie Amos łupiny od spodu i przyklej je do listków; praca gotowa! Ten klej dobrze poradzi sobie z przymocowaniem drewna do kartonu. Listki z biedronkami można wyeksponować kładąc je na stole, biurku, parapecie…, można też powiesić listki mocując je za pomocą klamerki np. do sznurka,

Życzę udanej zabawy!

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon