23 kwietnia 2021

Bociany na wiosennej łące – kreatywna wyklejanka

ok. 90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Jakiś czas temu wróciły z ciepłych krajów bociany. W centrum miejscowości, w której mieszkam, w gnieździe na wysokim kominie te niezwykłe ptaki rezydują od lat. Stało się już tradycją, że wiosną każdego roku dzieci z przedszkola wybierają się na wycieczkę do bocianiego gniazda, by uroczyście je przywitać. W tym roku rzeczenickie bociany można obserwować na żywo w Internecie. O tym, jak ważny jest bocian dla naszej małej społeczności, niech świadczy fakt, że znalazł się on obok słońca, lasu i jeziora w logo wsi oraz to, że w drodze konkursu wybrano dla niego oryginalne imię – Klemens. Udało mi się zobaczyć go po raz pierwszy tej wiosny jak leci nad polami, a to podobno wróży pomyślność na cały rok. Bociania rodzina stała się inspiracją zabawy plastycznej, którą chcę wam dzisiaj zaproponować.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od odrysowania ołówkiem na białej kartce z bloku technicznego dwóch łupin po orzechach włoskich. Następnie do odrysowanych figur – bocianiego tułowia dorysuj ołówkiem ptasi ogon (piórka, które bocian ma na kuperku), długą szyję i głowę. Jeśli przy rysowaniu coś Ci nie wyjdzie, możesz skorzystać z gumki. Teraz wytnij nożyczkami narysowane elementy, odwróć je na drugą stronę (żeby nie było widać śladów ołówka). Klejem uniwersalnym posmaruj brzegi łupin od wewnętrznej strony i przyklej je do wyciętych z kartki elementów w miejscu, gdzie były odrysowane. Odczekaj chwilę, żeby sklejane części dobrze się ze sobą połączyły.

Etap II

Białą farbą plakatową zamaluj dokładnie łupiny orzechów, następnie czarną farbą pomaluj piórka na bocianim kuperku i na łupinie (tułowiu) w miejscu gdzie są skrzydełka.

Etap III

Po dokładnym wyschnięciu farby, klejem biurowym przyklej do niebieskiej kartki wycięte z bloku elementy bocianów. Z czerwonej kartki z bloku technicznego lub rysunkowego wytnij dzioby i nogi, następnie przyklej w odpowiednim miejscu; pamiętaj przy tym, że nogi bociana zginają w przeciwną stronę niż nasze. Przyklej bocianom oczka.

Etap IV

Z zielonych kartek o różnych odcieniach powycinaj wysoką trawkę oraz inne rośliny, np. łodygi z listkami, i przyklej je na dole kartki.

Etap V

Teraz z zielonych pomponików wykonasz żabki. Do wykonania jednej żabki potrzebne będą trzy pomponiki – jeden większy i dwa małe. Przyklej je klejem uniwersalnym do zielonej kartki – większy pomponik to tułów, dwa mniejsze to miejsce na oczka, przyklej więc do nich małe ruchome oczka. Czarnym mazakiem na większym pomponiku narysuj szeroki uśmiech, na kartce dorysuj żabce proste kończyny. Po małej chwili wytnij powstałą żabkę. Wykonaj tyle żabek, ile chcesz. Przyklej je na trawce.

Etap VI

Z białej bibuły powydzieraj chmurki, pognieć je i wyprostuj, a następnie przyklej w górnej części kartki.

Etap VII

Z kolorowych ścinków bloku wytnij kilka motylków. Złóż kartkę na pół, narysuj na niej dwa skrzydełka, wytnij złożoną kartkę po śladzie ołówka, wyprostuj – motylek gotowy. Przyklej motylki, na nich pomponiki, dorysuj czarnym cienkim flamastrem czułki, następnie pastelowymi flamastrami namaluj na skrzydełkach kolorowe pawie oczka.

Etap VIII

Przyklej na trawce kilka kolorowych pomponików, czarnym cienkim flamastrem dorysuj do nich łodyżki i listki. Przyklej też niebieskie pomponiki na chmurkach, będą imitowały ciężkie krople deszczu. Na zakończenie pracy powycinaj jeszcze z zielonych, żółtych, różowych lub innych kolorów kilka gałązek z listkami, przyklej je tak żeby niektóre z nich lekko odstawały od kartki (przyklej tylko dolne i górne części gałązek, tak żeby ich środki odstawały).

Praca gotowa. Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon