2 grudnia 2022

Choineczka z tektury

ok. 90 minut Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Czy macie już pomysł na tegoroczną choinkę? Czy wiecie, jak ją ubierzecie? Czy będzie duża, czy mała? Czy będzie prawdziwa, czy może sztuczna? Czy będzie stała w dużym pokoju, czy może w pokoju dziecięcym? Nie znam odpowiedzi na te pytania, ale wiem, że każda choinka jest inna i wyjątkowa. Choinka, którą dzisiaj wykonamy, taka właśnie będzie: inna od wszystkich plastycznych choinek wykonanych do tej pory, będzie niezwykła i co ważne, będzie wykonana własnoręcznie. Zapraszam do wspólnej zabawy.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Choinka będzie wykonana z tekturowych kół narysowanych bez użycia szablonów; koła nie muszą być idealne, tak jak choinki, które mają nierówne gałązki. Narysuj ołówkiem na tekturze małe koło w wielkości monety pięciozłotowej i wytnij je nożyczkami. Wycięte koło połóż na tekturze i narysuj kolejne koło, większe o kilka milimetrów (około 7–8 mm). W ten sposób narysuj i wytnij kolejne koła. Do wykonania choinki potrzebne będzie 10 kół.

Etap II

Tekturę, która pozostała z wycinania kół, potnij na małe kwadraciki o wymiarach około 2 x 2 cm. Wytnij ich sporą ilość.

Etap III

Połóż na stole największe koło, klejem uniwersalnym przyklej na samym jego środku kwadrat, posmaruj go, przyklej do niego kolejny, posmaruj ponownie, przyklej następny i jeszcze jeden (razem cztery kwadraciki). Czwarty kwadracik posmaruj klejem i przyklej mniejsze koło. W ten sposób połącz wszystkie 10 kół od największego do najmniejszego.

Sklej elementy bez pośpiechu, dociśnij delikatnie, żeby dokładnie się ze sobą połączyły. Po sklejeniu wszystkich części wytnij z tektury jeszcze trzy małe kółeczka i przyklej je klejem uniwersalnym na samym czubku choinki. Pozostaw choinkę na około 15–20 minut, żeby klej dobrze związał części.

Etap IV

Po dokładnym wyschnięciu kleju pomaluj choinkę farbkami plakatowymi w kolorze ciemnozielonym i białym. Pozostaw do wyschnięcia.

Etap V

Po wyschnięciu farby posmaruj brzegi kół klejem z brokatem, rozsmaruj go pędzelkiem lub palcem. Brzegi choinki, posmarowane klejem, posyp konfetti w kształcie gwiazdek. Ozdób choinkę małymi, kolorowymi pomponikami i cekinami, przyklejając je klejem uniwersalnym do tekturowych kół. Przyklej też pomponik ma czubku choinki.

Etap VI

Kilka pudełek po zapałkach zapakuj starannie w kolorowy papier do pakowania prezentów, sklejając końce papieru klejem biurowym.

Etap VII

Zapakowane prezenty połóż obok choineczki.
Oryginalna, niepowtarzalna – plastyczna choineczka gotowa.


Życzę wszystkim udanej zabawy oraz wspaniałych świąt Bożego Narodzenia.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon