3 grudnia 2022

Piernikowa kamieniczka – świąteczna dekoracja z tektury

ok. 60 minut Poziom trudności: 4/5
5 1 vote
Ocena publikacji

Boże Narodzenie coraz bliżej, czekamy na nie z niecierpliwością, odliczając kolejne dni adwentu. Zapewne w wielu domach trwają już przygotowania do świąt, dorośli robią porządki, planują zakupy, dzieci rysują choinki, piszą listy do Mikołaja i marzą o fantastycznych prezentach. Święta Bożego Narodzenia nie mogą odbyć się bez własnoręcznie zrobionych aromatycznych pierniczków. Ozdobione ciasteczka w eleganckiej puszce będą pysznym przysmakiem dla wszystkich domowników. Z myślą o świątecznych piernikach proponuję Wam dzisiaj wykonanie bardzo prostej pracy plastycznej, przedstawiającej piernikową kamieniczkę. Jeśli jesteście gotowi do wspólnej zabawy, to zapraszam serdecznie.

Do wykonania pracy potrzebne będą:


Etap I

Wytnij nożyczkami szablon kamieniczki (możesz wykonać go samodzielnie lub skorzystać z szablonu przygotowanego przeze mnie). Połóż wycięty szablon na średniej grubości tekturze, odrysuj kontury kamieniczki i element, dzięki któremu będzie można postawić pracę. Wytnij nożyczkami odrysowane elementy, zrób w nich nacięcia (w miejscach zaznaczonych na szablonach).

Etap II

Wycięte elementy kamieniczki pomaluj brązową temperą. Po wyschnięciu farby pomaluj je z drugiej strony.

Etap III

Po dokładnym wyschnięciu farby narysuj ołówkiem bajkowe dachówki, drzwi, okna – o nietypowych kształtach, takich jakie można spotkać w starych kamieniczkach. Korzystając z cienkiego pędzelka pomaluj białą temperą narysowane elementy po śladzie ołówka. Pamiętaj, że jest to piernikowa kamieniczka ozdobiona lukrem: domaluj kontur oraz delikatne sopelki wiszące przy daszkach i okienkach.

Możesz w taki sposób pomalować też drugą stronę kamieniczki. Jeśli zdecydujesz się na pomalowanie jej z obu stron, zrób to tak, żeby każda z nich wyglądała troszeczkę inaczej.

Etap IV

Po wyschnięciu białej farby ozdób kamieniczkę cekinami, przyklejając je klejem uniwersalnym, oraz samoprzylepnymi diamencikami.

Etap V

Połącz ze sobą tekturowe elementy – wsuwając nacięcie w dolnej części kamieniczki w nacięcie w podstawce. Teraz kamieniczkę można postawić.
Piernikowa kamieniczka w towarzystwie błyszczących, delikatnych światełek może być wspaniałym elementem dekoracyjnym świątecznego wystroju domu.

Życzę Wam udanej plastycznej zabawy, pysznych, przygotowanych w miłym towarzystwie pierniczków, no i oczywiście pięknych, białych, spędzonych w rodzinnym gronie świąt Bożego Narodzenia.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon