Czapeczki urodzinowe i nie tylko…

1 godzina
two

Urodziny, bal kostiumowy, sylwester lub przedstawienie, wszystko to świetne okazje, aby założyć zabawną czapeczkę. Łatwo ją kupić tylko, po co – skoro można też samemu spróbować stworzyć taką, która będzie idealnie pasowała do danej okazji. Chcesz stać się czarodziejką lub księżniczką? Nie ma problemu. Marzysz o idealnych dodatkach na Twoje przebranie zwierzaczka? Nic prostszego. ? Wystarczy na chwilę przysiąść i rozkoszować się tym, że wyobraźnia nie ma ograniczeń, a więc możemy stworzyć wszystko co tylko chcemy, a co nie zawsze znajdzie się na półce sklepowej. Satysfakcja gwarantowana! ?

zabawne czapeczki

Czego będziemy potrzebować:

  • kolorowe i białe kartki (najlepiej z bloku technicznego)
  • kolorowe pisaki
  • brokat w kleju
  • cekiny w kształcie gwiazdek
  • farbki pufy
  • tasiemka
  • nożyczki, klej i ołówek
  • cyrkiel
  • spinacz

kolorowe cekiny i inne przybory

Krok 1. Na początku musimy wykonać formę czapeczki. Wybieramy dowolny kolor kartki i za pomocą cyrkla robimy półkole. Ostrą końcówkę cyrkla stawiamy na środku dłuższej krawędzi kartki, po czym drugą  końcówką odrysowujemy półkole. Im dalej będzie ona sięgać, tym nasza czapeczka będzie dłuższa.

malowanie formy czapeczki

wyciananie kolorowych czapeczek

Krok 2. Obrysowane półkola wycinamy po czym zwijamy tak, aby powstał z nich stożek. Pamiętajmy, aby dół czapeczki był równy. Wystarczy uformować ją tak, aby nie wystawał spod niej żaden kawałek kartki. Czapeczkę przyklejamy lub zszywamy w odpowiednim miejscu i gotowe. ? Możemy zabrać się za dekorowanie.

kolorowe stożki

zszywane stożki

Do tego tutorialu stworzyłam trzy różne rodzaje czapeczek, dlatego poniżej krótko i po kolei je przedstawię.

Krówka

Krok 3. Aby stworzyć krówkę, wybrałam do niej czapeczkę w kolorze białym. Z kolorowych kartek wycięłam kształt oczu oraz nosa po czym za pomocą pisaków narysowałam różne detale. Dodatkowo, na samym dole, przy dolnej krawędzi czapeczki namalowałam brokatem w kleju wąski paseczek.

tworzymy krówke

Krok 4. Wycięte elementy przykleiłam na czapeczkę. Czarnym pisakiem dorysowałam czarne łaty i grzywę a srebrnym brokatem w kleju dodałam rozpoznawalny kolczyk. ?

zdobienie czapeczki brokatem

Krok 5. Postanowiłam również wykorzystać farbki puchnące „puffy” do stworzenia krowich rogów. Dzięki temu, że farbki te są bardzo gęste, mogłam stworzyć efekt 3D. Rezultat naprawdę super!

krowie roki efekt 3D

Pszczółka

Krok 6. Do pszczółki ponownie wycięłam z papieru oczy po czym pokolorowałam je i przykleiłam na czapeczkę. Czarnym mazakiem dorysowałam nosek i uśmiech. Nie mogłam się oprzeć, aby ponownie wykorzystać puchnące farbki, dlatego z ich pomocą wykonałam pszczółkowe paseczki. ?

pszczółka

zdobienie czapeczki

Krok 7. Co to za pszczółka bez skrzydełek? Spokojnie, tym również się zajmiemy. Wystarczy ponownie obrysować na kolorowej kartce skrzydełka po czym wyciąć je i przykleić w odpowiednim miejscu. Skrzydełka można w połowie odgiąć do tyłu, aby powstał lepszy i bardziej przestrzenny efekt. Na koniec dodałam jeszcze parę detali czarnym mazakiem.

wycięte skrzydełka dla pszczółki

pszczółka ze skrzydełkami

Czapka czarodziejki/ księżniczki

Krok 8. Do tej czapeczki będziemy potrzebowali cekiny. Ja wybrałam komplet gwiazdek o różnych rozmiarach. Kolorowe cekiny przyklejamy w przypadkowych miejscach, na zmianę większe i mniejsze.

kolorowe gwiazdki

Krok 9. Czas na wstążki lub tasiemki. Bo co to za czapka księżniczki bez zwiewnej ozdoby u góry. ? Wycinamy parę kawałków tasiemki i przekładamy przez górny otwór czapeczki (warto pamiętać, aby przy wykonywaniu tego typu czapeczki zrobić ciut większy otwór w jej górnej części). Tasiemki, wstążkę lub kawałek materiału możemy przykleić od środka.

złota tasiemka

Krok 10. Po skończeniu wszystkich czapeczek wystarczy już tylko przypiąć za pomocą zszywek u dołu kawałki tasiemki lub gumkę, dzięki którym czapeczki będą trzymały się na głowie.

złotka tasiemka dla pszczółki

Na koniec pamiętajcie również o suszarce do puchnących farbek. Po tym jak wyschną, wystarczy skierować na nie ciepły podmuch z suszarki i czekać aż zaczną puchnąć! Udanej i przyjemnej zabawy! ?

kolorowe czapeczki

zabawne czapeczki na urodziny