Czapeczki urodzinowe i nie tylko…

1 godzina
two

Urodziny, bal kostiumowy, sylwester lub przedstawienie, wszystko to świetne okazje, aby założyć zabawną czapeczkę. Łatwo ją kupić tylko, po co – skoro można też samemu spróbować stworzyć taką, która będzie idealnie pasowała do danej okazji. Chcesz stać się czarodziejką lub księżniczką? Nie ma problemu. Marzysz o idealnych dodatkach na Twoje przebranie zwierzaczka? Nic prostszego. 😊 Wystarczy na chwilę przysiąść i rozkoszować się tym, że wyobraźnia nie ma ograniczeń, a więc możemy stworzyć wszystko co tylko chcemy, a co nie zawsze znajdzie się na półce sklepowej. Satysfakcja gwarantowana! 😊

Czego będziemy potrzebować:

  • kolorowe i białe kartki (najlepiej z bloku technicznego)
  • kolorowe pisaki
  • brokat w kleju
  • cekiny w kształcie gwiazdek
  • farbki pufy
  • tasiemka
  • nożyczki, klej i ołówek
  • cyrkiel
  • spinacz

Krok 1. Na początku musimy wykonać formę czapeczki. Wybieramy dowolny kolor kartki i za pomocą cyrkla robimy półkole. Ostrą końcówkę cyrkla stawiamy na środku dłuższej krawędzi kartki, po czym drugą  końcówką odrysowujemy półkole. Im dalej będzie ona sięgać, tym nasza czapeczka będzie dłuższa.

Krok 2. Obrysowane półkola wycinamy po czym zwijamy tak, aby powstał z nich stożek. Pamiętajmy, aby dół czapeczki był równy. Wystarczy uformować ją tak, aby nie wystawał spod niej żaden kawałek kartki. Czapeczkę przyklejamy lub zszywamy w odpowiednim miejscu i gotowe. 😊 Możemy zabrać się za dekorowanie.

Do tego tutorialu stworzyłam trzy różne rodzaje czapeczek, dlatego poniżej krótko i po kolei je przedstawię.

Krówka

Krok 3. Aby stworzyć krówkę, wybrałam do niej czapeczkę w kolorze białym. Z kolorowych kartek wycięłam kształt oczu oraz nosa po czym za pomocą pisaków narysowałam różne detale. Dodatkowo, na samym dole, przy dolnej krawędzi czapeczki namalowałam brokatem w kleju wąski paseczek.

Krok 4. Wycięte elementy przykleiłam na czapeczkę. Czarnym pisakiem dorysowałam czarne łaty i grzywę a srebrnym brokatem w kleju dodałam rozpoznawalny kolczyk. 😊

Krok 5. Postanowiłam również wykorzystać farbki puchnące „puffy” do stworzenia krowich rogów. Dzięki temu, że farbki te są bardzo gęste, mogłam stworzyć efekt 3D. Rezultat naprawdę super!

Pszczółka

Krok 6. Do pszczółki ponownie wycięłam z papieru oczy po czym pokolorowałam je i przykleiłam na czapeczkę. Czarnym mazakiem dorysowałam nosek i uśmiech. Nie mogłam się oprzeć, aby ponownie wykorzystać puchnące farbki, dlatego z ich pomocą wykonałam pszczółkowe paseczki. 😊

Krok 7. Co to za pszczółka bez skrzydełek? Spokojnie, tym również się zajmiemy. Wystarczy ponownie obrysować na kolorowej kartce skrzydełka po czym wyciąć je i przykleić w odpowiednim miejscu. Skrzydełka można w połowie odgiąć do tyłu, aby powstał lepszy i bardziej przestrzenny efekt. Na koniec dodałam jeszcze parę detali czarnym mazakiem.

Czapka czarodziejki/ księżniczki

Krok 8. Do tej czapeczki będziemy potrzebowali cekiny. Ja wybrałam komplet gwiazdek o różnych rozmiarach. Kolorowe cekiny przyklejamy w przypadkowych miejscach, na zmianę większe i mniejsze.

Krok 9. Czas na wstążki lub tasiemki. Bo co to za czapka księżniczki bez zwiewnej ozdoby u góry. 😊 Wycinamy parę kawałków tasiemki i przekładamy przez górny otwór czapeczki (warto pamiętać, aby przy wykonywaniu tego typu czapeczki zrobić ciut większy otwór w jej górnej części). Tasiemki, wstążkę lub kawałek materiału możemy przykleić od środka.

Krok 10. Po skończeniu wszystkich czapeczek wystarczy już tylko przypiąć za pomocą zszywek u dołu kawałki tasiemki lub gumkę, dzięki którym czapeczki będą trzymały się na głowie.

Na koniec pamiętajcie również o suszarce do puchnących farbek. Po tym jak wyschną, wystarczy skierować na nie ciepły podmuch z suszarki i czekać aż zaczną puchnąć! Udanej i przyjemnej zabawy! 😊