Sowa – wypukłodruk z pianki

1 godzina
two

Dziś zapraszam Was do zabawy z pianką plastyczną. Za jej pomocą przybliżę Wam technikę wypukłodruku. Jest to technika graficzna, dzięki której uzyskujemy odbitki poprzez nałożenie farby na wypukłą część formy drukowej, a następnie odciśniecie jej na danej powierzchni.

Wersja, którą przedstawię jest przeznaczona również dla najmłodszych, dlatego pozwoliłam ją sobie trochę urozmaicić, aby wykonać mógł ją każdy bez specjalistycznych narzędzi. 😊 Pomysł możemy wykorzystać nie tylko do zwykłych odbitek na kartce, ale również na materiale, np. koszulkach lub torbach. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią farbę.

Czy jesteście gotowi na przygodę z kolejną niezwykłą techniką?

Czego będziemy potrzebowali:

  • podkładka tekturowa, drewniana lub inna sztywna
  • pianka plastyczna
  • farby
  • pędzle
  • nożyczki zwykłe i wąskie, małe do detali
  • klej
  • ołówek

Etap 1. Zaczynamy od szkicu. Na piance plastycznej rysujemy to co później będzie naszą formą drukową. W moim przypadku jest to sowa. 😊 Pamiętajcie, aby na szkicu nie umieszczać zbyt wiele szczegółów, które potem będą trudne do wycięcia.

Etap 2. Zwykłymi nożyczkami wycinam sówkę, skupiając się na razie na zewnętrznych konturach.

Etap 3. Czas na detale. Do nich najlepiej użyć małych, kosmetycznych nożyczek. Wycinamy wszystkie wewnętrzne kontury tak, aby powstały wyraźnie odznaczające się przerwy.
Nie chcąc rozdzielać mojej sówki na części, w miejscach takich jak jej oczy postanowiłam nie docinać do końca konturów, aby nadal łączyły się z całością.

Nie jest to jednak wymóg, ponieważ na koniec całość przykleimy na sztywnej bazie. W moim przypadku była to drewniana podkładka.

Uwaga: Pamiętajcie, aby na etapie wycinania mniejszymi nożyczkami, była obecna osoba dorosła.

Etap 4. Gotową formę wystarczy pomalować farbami i zrobić odbitkę. Oczywiście możecie robić to na rożne sposoby.

Ja na początku postanowiłam dodać trochę kolorów, a przy drugim podejściu użyłam wyłącznie czarnej farby.

Forma jest wielokrotnego użytku, a jeśli Wam się znudzi zawsze możecie ozdobić formę dodatkową pianką lub innymi detalami po czym powiesić na ścianie jaką ozdobę. 😊

 

Basia