17 września 2018

Domino sensoryczne

30 minut plus czas schnięcia Poziom trudności: 2/5

Czy jest ktoś chętny na grę w domino? Ale uwaga! To nie jest zwykła gra. Po pierwsze, jak pewnie już sami się zorientowaliście, stworzymy ją sami. A po drugie, będzie to gra w ciemno. To znaczy, że  zamiast zmysłu wzroku, posługujemy się wyłącznie zmysłem dotyku. Jest to świetna zabawa dla małych i dużych, ale również idealna okazja do nauki gdyż oprócz wspomnianego zmysłu dotyku, rozwijamy naszą koncentrację i cierpliwość. Jak wykonać takie domino? Sami zobaczcie jakie to proste!

Czego będziemy potrzebować:

Etap 1

Zaczynamy jak zwykle od szkicu. Na kawałku tektury wyznaczamy długość i szerokość naszego domina. Pamiętajcie przy tym, aby zachować odpowiednie proporcje, inaczej nasze kostki nie będą ze sobą odpowiednio współgrały. O co chodzi? Każda kostka domina ma swoje dwie różne połówki. Tak jak w zwykłym, są to różnej ilości kropki, tak u nas będą to dwa różne wzory. Jeśli więc długość domina przykładowo wynosi 6 cm, to szerokość powinna być zawsze o połowę mniejsza. Dzięki temu, kostki będziemy mogli układać w każdą stronę: prosto lub na bok: w prawo i lewo. 

Etap 2

Tak przygotowany wzór wycinamy. Możemy użyć nożyczek lub jeśli będzie wygodniej, tapicerskiego nożyka. Uwaga! Z tej drugiej opcji powinna korzystać jedynie osoba dorosła.

Etap 3

Moje domino postanowiłam pokolorować kredkami. Wiem, że kolory w tej grze z założenia nie powinny być istotne, ale kto powiedział, że domino sensoryczne nie może też ładnie wyglądać? ? Poza tym, zawsze możemy zagrać w domino właśnie z kolorami! Do zamalowania tektury użyłam kredek „Silky Crayon Colorix”, które są niesamowicie miękkie i możne je używać również jako pastele lub rozmyć jak farbkę za pomocą mokrego pędzelka. 

Etap 4

Ostatni krok to puchnące farbki. I tu dopiero zaczyna się zabawa! ? Na naszych kostkach tworzymy różne wzory, które potem będziemy musieli rozpoznać za pomocą dotyku. Pamiętajcie o tym, żeby wzory powtarzały się w różnych kombinacjach, aby nasze domino było jak najdłuższe!

Etap 5

Na koniec wystarczy zaschnięte farbki podgrzać suszarką lub nagrzewnicą tak, aby spuchły i gra gotowa!

Teraz możemy tworzyć przeróżne kombinacje sprawdzając przy tym jak spisze się nasz zmysł dotyku! Kto przyjmuje wyzwanie? ?

Propozycję zabawy przygotowała Basia

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon