Domowa manufaktura: Kreatywne odbitki

30 - 45 minut
two

Jak często potrafimy stworzyć coś kreatywnego za pomocą rzeczy, których nie spodziewaliśmy się nigdy użyć w sposób twórczy? Ano właśnie! Pewnie nie raz pojawiały nam się pomysły co można zrobić z garści wykałaczek, czy pudełka zapałek. Dzisiaj kolejna propozycja i pomysł z cyklu „coś z niczego”. A w głównej roli wystąpi szybka z ramki na zdjęcie oraz farbki, dzięki którym będziemy tworzyć ręczne odbitki! Kolorowe i czarno białe. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszam zatem do zabawy!

kreatywne odbitki

 

Czego potrzebujemy:

  • farbki plakatowe
  • podkładka szklana lub pcv
  • kartka papieru
  • pędzelki
  • wykałaczka lub patyczek higieniczny

 

odbitki z farb plakatowych

 

Wariant 1

1. Naszą bazą będzie szybka z ramki do zdjęć lub kawałek przezroczystej pcv. Wielkość nie ma znaczenia, zależy wyłącznie od tego jak duże chcemy zrobić odbitki. Gdy już wybierzemy rodzaj naszej podkładki możemy od razu zabierać się za malowanie. Farbki plakatowe z których korzystam dzięki swojej konsystencji świetnie nadają się do malowania bez wody. Po szybce rozprowadzają się naprawdę dobrze, dlatego z malowaniem bawiłam się trochę dłużej niż była potrzeba 😉

 

odbitki z plakatówek

 

2. Gdy już skończymy malowanie na szkle i stwierdzimy, że utworzony wizerunek zasługuje na kopie oraz pozostawienie go dla następnych pokoleń, możemy śmiało przyłożyć kartkę papieru do szybki. Dobrze jest przycisnąć, po czym ruchami okrężnymi dłoni próbować jakby wmasować farbę w papier. Pamiętajmy również o tym, żeby farbka, którą malujemy po szybce nie zdążyła wyschnąć zanim przyłożymy do niej kartkę! Inaczej odbitka nie wyjdzie, a obrazek w dalszym ciągu zostanie na szybce.

 

odbijanie obrazków na papierze

farby plakatowe kreatywne wykorzystanie

 

Wariant 2

1. Przygotowaną szybkę lub płytkę pcv zamalowujemy całą czarnym kolorem. Oczywiście kolor może być dowolny jak również może być ich więcej. Ja jednak wybrałam taki kolor, aby po zrobieniu odbitki praca wyglądała jak czarno biała kserokopia.

 

kolorowe odbitki

 

2. Gdy nasza powierzchnia jest już przygotowana, możemy przejść do ścierania. Za pomocą wykałaczki lub patyczka higienicznego rysujemy takie kształty jakie tylko chcemy. Może to być również konkretny obrazek. To wszystko co przyjdzie nam do głowy! Wykałaczka będzie zostawiała po sobie cieńsze rysy, natomiast patyczek higieniczny zostawi znacznie grubsze ślady. Możemy również pobawić się zwyczajną chusteczką higieniczną, gdybyśmy chcieli wykonać większe, przezroczyste plamy.

 

odbitka kot

 

3. I tu tak samo jak w przypadku pierwszego wariantu, po skończonej pracy przykładamy kartkę papieru, dociskamy, wmasowujemy farbkę i odrywamy.

 

porównanie odbitek

 

Jak Wam wyszło? Ja postanowiłam zrobić więcej podejść. Każda praca wyszła oryginalnie i ciekawie. Myślę, że szybka, którą wyciągnęłam z ramki zostanie już w mojej szufladzie radosnej twórczości, żebym niedługo znów mogła po nią sięgnąć 🙂

Uwaga! Gdyby podczas pracy zbiła Wam się szybka, aby się nie skaleczyć koniecznie poproście rodziców o pomoc w sprzątaniu! Nie używajcie też szybek o nierównych krawędziach!

 

Basia

 

 

Podobało się? Podziel się z innymi!