31 lipca 2017

Świat kredkami malowany

30 - 45 minut Poziom trudności: 2/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Czy można malować kredkami? Rysować jak najbardziej, ale połączenie kredki i pędzla wydaje się dość intrygujące. Kiedy zajrzałam do swojej szuflady pełnej twórczych, plastycznych i kreatywnych rozmaitości natknęłam się na kredki świecowe. Nic wyjątkowego, ot kredki. Od razu jednak przyszedł mi do głowy pomysł na to, co można by z nimi zrobić. W końcu kredki świecowe w swoim składzie zawierają głównie wosk a więc… rozpuszczają się pod wpływem ciepła. A rozpuszczone kredki plus pędzelki to już przecież malowanie.

Czego potrzebujemy:

Kredki świecowe postanowiłam rozpuszczać na szklanej powierzchni. Dzięki temu w zależności od tego gdzie powiesi się szklaną ramkę, obrazek będzie za każdym razem trochę inny. Drugi powód to tłuszcz. Przy rozpuszczaniu kredek na zwykłej kartce zwyczajnie porobiłyby się nam tłuste plamy. Opcjonalnie możemy użyć płótna. W każdym razie powierzchnia na której będziemy bawić się kredkami powinna być odporna na właściwości wosku.

Etap 1

Czarną kartkę wybrałam po to, aby w naszym dziele stworzyć kontrast. Najpierw naszkicowałam to co chciałabym, aby znalazło się na szybce. W tym przypadku są to baloniki. Po wykonaniu tej czynności zabrałam się za wycinanie, a na końcu przyklejanie zwykłym klejem w sztyfcie.

Etap 2

Druga i w zasadzie ostatnia część, ale przy której jest najwięcej zabawy to rozpuszczanie kredek. Wybieramy świecową kredkę, nachylamy w kierunku szybki tak jakbyśmy chcieli po niej rysować, po czym włączamy suszarkę i nagrzewamy czubek póki wosk się nie rozpuści. Jeśli zauważymy, że czubek kredki jest już na tyle mokry, że na jego końcu zbiera się wosk, możemy delikatnie dotknąć szybki wciąż kierując na niego ciepły strumień powietrza. Dzięki temu, wosk będzie pięknie rozpływał się po szybce.

Etap 3

W zależności od tego w jakim kierunku będziemy ustawiali strumień powietrza, lub jak będziemy poruszali szybką, wosk będzie rozpływał się w wybranym kierunku tworząc piękne i nieregularne plamy. Drugą opcją może być po prostu malowanie pędzelkiem. Po tym jak wosk na kredce rozpuści się, dotykamy szybki i rozprowadzamy pędzelkiem kredkową farbkę jak chcemy i gdzie chcemy. ☺

Jak Wam wyszło? Myślę, że każda praca wygląda jak dzieło sztuki! A zabawa jest w sam raz dla małych jak i dużych dzieci!

Uwaga: Pamiętajcie, że suszarka to urządzenie elektryczne w dodatku można się nią poparzyć, dlatego podczas jej używania zaproście do pomocy rodziców niech się upewnią, że robicie to bezpiecznie!

Propozycję zabawy przygotowała Basia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon