12 marca 2023

Drzewo z baziami – praca plastyczna

60 min. Poziom trudności: 4/5
5 1 vote
Ocena publikacji

Za nami długie zimowe miesiące, wiosna zbliża się wielkimi krokami i wysyła pierwsze nieśmiałe sygnały, że jest już bardzo blisko. Coraz dłuższe i cieplejsze dni, powracające z ciepłych krajów ptaki, kiełkujące ze zmarzniętej ziemi przebiśniegi, bazie na wierzbowych gałązkach… to wszystko świadczy o tym, że przyroda budzi się do życia z zimowego snu. Zapraszam Was dzisiaj do wykonania prostej pracy plastycznej przedstawiającej bazie kotki na rozłożystej starej wierzbie.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Kolejne etapy wykonania pracy:

Etap I

Pracę rozpocznij od przygotowania tła. Niebieską gładką bibułę wielkości kartki A4 przerwij na dwa mniej więcej takiej samej wielkości kawałki, wydrzyj delikatnie wszystkie ich boki i przyklej bibułę klejem biurowym na środku kartki z bloku artystycznego Art Deco A3, tak żeby kawałki bibuły delikatnie na siebie nachodziły. Następnie z bibuły w kolorze jasnobrązowym wydrzyj dosyć szeroki pasek i przyklej go w dolnej części kartki.

Etap II

Na średniej grubości tekturze narysuj lub odrysuj od szablonu pień wierzby, następnie wytnij go nożyczkami. Z tektury wytnij również cieniutkie paski, które będą gałązkami drzewa. Klejem uniwersalnym przyklej na środku kartki wycięty pień i kilka gałązek.

Etap III

Z brązowej i czarnej bibuły marszczonej wykonaj „papierowe sznureczki” – odetnij od bibuły paski szerokości około 3 cm, poprzecinaj na kawałki o długości ok. 20 cm i poskręcaj je ciasno, tak aby powstały sznureczki. Posmaruj klejem uniwersalnym pień drzewa, wyklej go dokładnie wykonanymi z bibuły sznureczkami, w górnej części pnia pozawijaj przyklejane sznureczki w spiralki przypominające nierówną korę. Na każdej tekturowej gałązce przyklej po jednym sznureczku.

Etap IV

Na gazecie z czarnym drukiem narysuj czarnym flamastrem bazie lub odrysuj je od szablonu, w dolnych częściach bazi zamaluj czarnym flamastrem łupinki. Małymi nożyczkami powycinaj wszystkie narysowane bazie, zrób to tak żeby były widoczne czarne kontury.

Klejem biurowym przyklej wszystkie bazie kotki przy wierzbowych gałązkach.

Etap V

Z brązowej kartki zrób płotek – wytnij kilka sztachetek (możesz skorzystać z szablonu) i paski – deseczki łączące ze sobą sztachetki. Klejem biurowym przyklej paski blisko wierzby, na nich sztachetki; zrób to tak, żeby płotek był krzywy i wyglądał jak stary, zniszczony przez czas. Czarnym flamastrem dorysuj na sztachetkach główki gwoździ. Z zielonej kartki wytnij kilka cienkich, krótkich paseczków imitujących wiosenną trawkę i przyklej je przy pniu drzewa.

Etap VI

Na różowej kartce narysuj kilka małych kółeczek, na nich proste śniegowe gwiazdki i wytnij je, wytnij też z niebieskiej kartki kilka kropel deszczu. Wycięte elementy przyklej na kartce.

Na czarnej kartce narysuj lub odrysuj od szablonu ptaszka, wytnij go, przyklej klejem biurowym tak jakby siedział na sztachetce, klejem uniwersalnym doklej oczko, czarnym flamastrem dorysuj otwarty dzióbek.

Praca zapowiadająca przyjście wiosny – gotowa. Bazie kotki rozsiadły się wygodnie na wierzbowych gałązkach i przypominają nam, że wiosna jest tuż, tuż.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon