Gwiazda na choinkę

1 godzina
four

Każda choinka ma swój czubek i jemu też należy się ozdoba. Właśnie dlatego dziś postanowiłam zrobić gwiazdę na choinkę. I wiecie co? Wyszła tak fajnie, że żałuję, że nie ma dwóch czubków!

gwiazdka choinkowa

Czego potrzebujemy?

  • rolki po papierze toaletowym
  • ozdobnego papieru, np. złotego. Ważne, żeby był cienki
  • arkusza papieru technicznego lub bristolu
  • dobrych nożyczek
  • kleju do papieru
  • ołówka i linijki
  • brokatów sypkich i w żelu
  • farb i pędzla

przybory papiernicze

Jak zabrać się do dzieła?

Etap I: Malujemy rolkę wybranym przez siebie kolorem i odstawiamy do wyschnięcia.

zielone kubki

Etap II: Z ozdobnego papieru wycinamy kwadrat. Można sprawdzić, czy kształt jest wystarczająco dobry, zginając kartkę po przekątnej. Co ważne, nasza gwiazda będzie niewiele mniejsza od tego kwadratu, więc trzeba dobrze dobrać rozmiar. W tym przypadku bok jest równy 21 cm, czyli można do zrobić z kartki A4.

złoty papier

Składamy kartkę na pół po przekątnej tak, żeby ozdobna część była w środku. Teraz będzie najtrudniejsza część: składamy powstały trójkąt w sposób pokazany na zdjęciu. Można zrobić to na oko, albo przy pomocy kątomierza: linie zgięcia powinny iść pod kątem 30 stopni, licząc od środkowej linii.

srebrna gwiazda

Powstały rożek składamy jeszcze raz na pół i ucinamy sterczące rogi.

nożyczki żabki

Etap III: Na naszej złożonej kartce rysujemy wzór do wycięcia. Zasady są takie same jak przy wszystkich wycinankach, które każdy kiedyś robił. Im trudniejszy wzór, tym ciężej go wyciąć i tym trudniej będzie przy kolejnych etapach, więc jeśli ktoś nie czuje się na siłach, niech zrobi coś prostszego.

papiery trójkątne

Warto zwrócić uwagę, by po jednej stronie wzór kończył się zdecydowanie niżej, niż po drugiej. Wtedy kształt gwiazdy będzie wyraźniejszy.

Następnie wycinamy narysowany wzór. Po wycięciu można go rozłożyć i przykryć czymś ciężkim, żeby kartka mogła się wyprostować.

ozdoby świąteczne

złota gwiazdka na choinkę

Etap IV: Do tej pory farba na rolce powinna wyschnąć. Smarujemy ją klejem (można wymyślić jakiś wzór) i obtaczamy w brokacie. Potem odkładamy rolkę do ponownego wyschnięcia i wracamy do samej gwiazdy.

zielony brokat

zielone ozdoby choinkowe

Etap V: Przyklejamy wyciętą gwiazdę do grubej kartki papieru. Wybrałam biało – złotą kompozycję, ale kolory zależą wyłącznie od naszych preferencji.

Przy pomocy linijki rysujemy linie łączące wierzchołki gwiazdy ze sobą i wycinamy.

dekoracje choinkowe

złote dekoracje świąteczne

Wyciętą gwiazdę można wygiąć tak, by była trójwymiarowa. Przykładamy linijkę tak, by dotykała dwóch przeciwległych wierzchołków oraz środka gwiazdy i zginamy kartkę. Ozdobną częścią do dołu w przypadku wierzchołków ramion (tych dalszych krańców) i ozdobnym do góry przy tych wklęsłych wierzchołkach.

ozdoby diy

złota gwiazda na choinkę

Etap VI: Jeśli rolka jest sucha, można kończyć pracę. Zaginamy jej krawędzie z jednej, żeby gotowa gwiazda mogła trzymać się na czubku choinki. Później nakładamy klej tam, gdzie rolka będzie przylegać do gwiazdy. Jeśli zrobiliśmy opcję 3D, sklejenie w dwóch miejscach pomoże utrwalić ten efekt.

składana gwiazda

ozdabiana gwiazda

Po przyklejeniu trzeba odczekać chwilę, aż klej zwiąże. Później można jeszcze dodatkowo ozdobić gwiazdę brokatami w żelu, albo od razu wieszać na choince.

gwiazda diy

 

Agata