29 października 2024

Jak narysować jabłko z natury – nauka rysowania

30 min. Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Chcielibyście się poczuć jak prawdziwi artyści? Nic trudnego! Pokażemy Wam krok po kroku, jak w prosty sposób narysować jabłko z tak zwanej natury, czyli patrząc na obiekt, a nie z pamięci. Uwierzcie, to naprawdę proste, a dzięki naszemu tutorialowi i wytrwałości na pewno świetnie sobie poradzicie! Ołówki w dłoń i do dzieła.

Do wykonania pracy potrzebne będą

 

Kolejne etapy wykonania pracy:

  1. Przygotowujemy materiały
  2. Zaczynamy rysowanie
  3. Rysujemy kształt i dodajemy pierwsze cienie
  4. Uwypuklamy bryłę jabłka
  5. Dodajemy szczegóły
  6. Oczyszczamy rysunek gumką chlebową
  7. Dodajemy detale i tło białą pastelą

Przygotowujemy materiały

Do pracy potrzebujemy tekturki z tyłu bloku A4. Potrzebny będzie też model – jabłko, które zamierzamy narysować.

Zaczynamy rysowanie

Rysujemy oś symetrii przechodzącą przez szypułkę, a wychodzącą na dole jabłka w miejscu tzw. kielicha. Rozrysowujemy wstępnie kulistą formę jabłka, komponując je na powierzchni kartki.

Rysujemy kształt i dodajemy pierwsze cienie

Obserwujemy dokładniej kształt naszego jabłka, bo każdy owoc jest nieco inny. Nakreślamy ten konkretny kształt i patrzymy co jest najciemniejsze w naszej kompozycji: tu jest to cień rzucany przez jabłko i cień na jabłku w zagłębieniu. Wstępnie zarysowujemy najciemniejsze elementy.

Uwypuklamy bryłę jabłka

Zmazujemy linie pomocnicze i oś symetrii delikatną gumką chlebową. Dorysowujemy półcienie, podkreślając wypukłą formę kuli.

Dodajemy szczegóły

Dodajemy przebarwienia i szczegóły owocu, pamiętając że są tylko jego elementem. Nie powinny wychodzić na pierwszy plan. Trzymając ołówek daleko, dajemy kresce więcej luzu i lekkości.

Oczyszczamy rysunek gumką chlebową

Trzymając ołówek blisko początku, możemy łatwiej dorysować twarde, ostre szczegóły ogonka. Za pomocą gumki chlebowej oczyszczamy linie ołówka w miejscu gdzie jest błysk światła. Tapując (czyli wielokrotnie dotykając gumką chlebową) nie rozmażemy ołówka, a oczyścimy powierzchnię.

Dodajemy detale i tło białą pastelą

Białą kredką pastelową rysujemy błyski i najjaśniejsze miejsca. Możemy dodać również bieli w tle naszej pracy. Rozmazujemy błysk, wcierając pastele, pamiętajmy jednak, aby nie rozmazywać wszystkiego. Pozostawmy różnorodność, wówczas rysunek będzie bardziej intrygujący.

Pastela w trakcie rozcierania traci intensywność, dlatego na koniec warto dodać ją jeszcze raz w miejscu najmocniejszego uderzenia światła.

Oglądamy naszą pracę i jeśli jesteśmy zadowoleni z efektu, pozostaje nam ją podpisać.

Propozycję zabawy przygotowała Paulina

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon