23 listopada 2023

Kolorowe krasnale – praca DYI z tekturowych rolek

60 min. Poziom trudności: 2/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Dzień Postaci z Bajek to świetna okazja do stworzenia wielu interesujących prac plastycznych. Bajkowy świat jest źródłem niekończących się inspiracji. Czerwony Kapturek, wilk, Jaś i Małgosia, Kot w butach, Calineczka, Pinokio, Śnieżka i krasnoludki… to postacie znane przez dzieci na całym świecie. Z długiej listy bohaterów tych niezwykłych opowieści wybrałam krasnale. Spróbujmy wspólnie wykonać pracę plastyczną przedstawiającą te sympatyczne, małe ludziki z bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Ten kreatywny projekt dla dzieci będzie doskonałą zabawą i bez trudu zajmie nawet większą grupę maluchów. Zapraszam do wspólnej zabawy.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Kolorowe krasnale DIY – kolejne etapy wykonania pracy:

  1. Przygotowanie bazy z rolek do wykonania krasnali
  2. Tworzenie głów krasnali z makulatury
  3. Przygotowanie kołnierzyków z papilotek do babeczek
  4. Malujemy twarze krasnoludków
  5. Czapeczki, znak rozpoznawczy krasnoludków

Przygotowanie bazy z rolek do wykonania krasnali

Pracę rozpoczynamy od przygotowania bazy dla naszych krasnali. Tekturowe rolki przycinamy w taki sposób aby powstało nam siedem różnej wysokości walców. Do wykonania wyższych krasnali świetnie nadadzą się rolki po ręcznikach papierowych. Wystarczy je nieco skrócić i gotowe!

Drugim krokiem będzie wybranie farb i pomalowanie każdej rolki innym kolorem. Tempery Carioca świetnie się tutaj sprawdzą dzięki ich szerokiej gamie kolorystycznej. Jeżeli nie posiadacie aż siedmiu kolorów, pamiętajcie, że możecie łączyć ze sobą barwy! Aby wdzianka krasnali mocniej się wyróżniały, koniecznie pomalujcie każdą rolkę dwa razy; sprawi to, że kolory będą bardziej intensywne i nasycone.

Tworzenie głów krasnali z makulatury

Na tym etapie pracy będziemy potrzebować gazet lub innego rodzaju makulatury. Ten projekt jest doskonałym pomysłem na wykorzystanie niechcianego i niepotrzebnego papieru. Taki recykling w pracach DIY jest zawsze dodatkowym atutem.

Naszym zadaniem jest wykonanie siedmiu kulek z makulatury. Staramy się przy tym, aby po pierwsze były odpowiedniego rozmiaru – nie mogą być mniejsze niż średnica rolek, z których wykonaliśmy w poprzednim kroku tułowia krasnali, a po drugie by nie miały zbyt wiele odstających fragmentów papieru. Aby tego uniknąć, używamy kleju uniwersalnego w płynie Amos i doklejamy wszystkie odstające elementy. Przez chwilę przytrzymujemy kulki w dłoniach, dając czas na porządne związanie papieru klejem, i gotowe!

Teraz drzemy szary papier na małe kawałeczki i smarujemy kulki jedna po drugiej klejem, a następnie oklejamy je. Ten proces pozwoli nam na uzyskanie gładszej powierzchni gotowej do pomalowania. Czekamy aż klej wyschnie i możemy przejść do kolejnego etapu.

Przygotowanie kołnierzyków z papilotek do babeczek

Papierowe papilotki do babeczek rozprostowujemy na płasko i ozdabiamy ich brzegi kolorowymi wzorkami. My użyliśmy kredek Fiorello Super Soft Jumbo, rysując linie różnej grubości, zygzaki, fale i co nam tylko wyobraźnia podpowiedziała. Śmiało popuśćcie tutaj wodze wyobraźni.

Gdy skończycie ozdabiać wszystkie siedem papilotek, czas aby przymocować je do pomalowanych w pierwszym kroku rolek. Klejem uniwersalnym w płynie Amos smarujemy brzeg każdej rolki i kładziemy na nim papilotkę. Lekko wgniatamy ją do środka, aby utworzyło się małe wgłębienie – będzie to miejsce, do którego przykleimy w kolejnym kroku głowy krasnali.

Malujemy twarze krasnoludków

Wybieramy łososiowy kolor tempery Carioca i malujemy nim przygotowane wcześniej kulki papieru. Gdy farba wyschnie, domalowujemy na głowach dwa koła, które będą rumieńcami na twarzach krasnali.

Czekamy aby głowy całkowicie wyschły i doklejamy je do papierowych rolek w miejscu zagłębiania papilotek. Czas na nadanie naszym krasnalom nieco charakteru: wybieramy ruchome oczka, bierzemy kredki w dłoń i do dzieła. Szerokie uśmiechy to konieczność, ale oprócz nich możemy części krasnali narysować zamknięte oczka i dodać na rumieńcach ciemniejsze spiralki.  W miejscu nosków doklejamy klejem uniwersalnym Amos małe pomponiki.

Czapeczki, znak rozpoznawczy krasnoludków

Ostatnim etapem naszej pracy będzie przygotowanie czapeczek dla naszych krasnali.

Bierzemy blok techniczny kolorowy Fiorello i wybieramy z niego interesujące nas kolory. Z pomocą cyrkla Fiorello rysujemy koła o promieniu 5 cm. Ponieważ z każdego koła zrobimy po dwa kapelusiki, wycinamy ich cztery, a następnie przecinamy na pół i sklejamy klejem uniwersalnym Amos w stożki.

Z papilotek odcinamy harmonijkowy brzeg i wklejamy go od spodu czapeczek, a na ich czubku przyklejamy pomponik. Czapeczki mocujemy klejem na głowach krasnali. Ostatnim krokiem będzie doklejenie pomponików na kolorowych kubraczkach krasnali.

Nasza praca DIY jest gotowa! Tworzenie tych bajkowych postaci z rolek tekturowych to doskonały projekt „zrób to sam”, który zaangażuje nawet większą gromadkę dzieci do wspólnej pracy. Możecie rozdzielić różne etapy pracy między grupy albo niech każde dziecko wykona własnego krasnala. Wymyślanie imion dla wesołej gromadki krasnali również może stanowić świetną zabawę i dostarczy niemało radości i śmiechu.

Życzymy udanej zabawy!

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon