21 listopada 2023

Papryka z papieru – praca 3D z recyklingu

60 min. Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Papryka to bardzo popularne warzywo. Czerwona, żółta, pomarańczowa czy zielona zachwyca wyglądem, zachwyca też smakiem. Ma wiele właściwości odżywczych, a zawarte w niej witaminy poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. Najzdrowsza jest ta spożywana na surowo, gdyż nie traci wtedy żadnych właściwości. Jest wiele gatunków papryki, niektóre z nich wykorzystywane są jako przyprawy, a odmiany pikantne doskonale rozgrzewają oraz wpływają na poprawę krążenia krwi. Zapraszam Was dzisiaj do wykonania czerwonej papryki, która wzbogaci naszą kolekcję plastycznych warzyw.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Kolejne etapy wykonania pracy:

  1. Tworzymy bazę papryki
  2. Przygotowujemy powierzchnię pod malowanie
  3. Czas na malowanie
  4. Ostatnie paprykowe detale

Etap 1: Tworzymy bazę papryki

Pracę rozpoczynamy od utworzenia czterech wałeczków o długości 10 cm. Wykorzystamy do tego papier z recyklingu, mogą to być gazetki albo ulotki promocyjne. Zgniatamy je formując w dłoniach, a następnie smarujemy wewnątrz zgięć klejem uniwersalnym Amos i owijamy gumkami recepturkami. Dzięki temu klej mocno chwyci warstwy papieru i uzyskamy zwartą bryłę. Klej możecie nanosić prosto z tubki albo rozprowadzać go pędzelkiem (świetnie nada się tutaj szeroki pędzelek z zestawu Fiorello). Jeżeli się na to zdecydujecie, nie zapomnijcie go później dokładnie wymyć!

Po ok. 10 minutach klej powinien związać papier na tyle mocno, by możliwe było zdjęcie gumek i sklejenie ze sobą wszystkich elementów. Użyjcie ponownie gumek recepturek, by przytrzymać części razem. Jeżeli ułatwi Wam to pracę, możecie skleić najpierw po dwie części, a potem obie pary razem. Gdy klej dobrze wyschnie, zdejmujemy recepturki z papryki.

Etap 2: Przygotowujemy powierzchnię pod malowanie

Brązowy papier drzemy na małe kawałeczki, starając się aby kształty były nieregularne (będzie nam łatwiej później dopasować je do krzywizny bazy). Po raz kolejny używamy niezawodnego kleju uniwersalnego Amos i z pomocą pędzelka fragment po fragmencie najpierw smarujemy bazę papryki, a następnie przyklejamy kawałek papieru. Oklejamy tak całą bryłę, pilnując aby nie było żadnych odstających rogów i fragmentów. Zawsze możecie brzegi brązowego papieru dodatkowo pomalować klejem.

Etap 3: Czas na malowanie

Teraz czas na pomalowanie papryki na odpowiedni kolor. My zdecydowaliśmy się na czerwony, ale rzecz jasna możecie wybrać również żółty bądź zielony (albo zrobić kolorowe trio!). Do pomalowania użyjemy tempery Carioca. Będziemy potrzebowali dwóch albo nawet trzech warstw farby, aby kolor był odpowiednio intensywny.  Pamiętajcie, aby pozwolić farbie dobrze wyschnąć pomiędzy kolejnymi warstwami!

Etap 4: Ostatnie paprykowe detale

Z zielonej kartki z bloku technicznego Fiorello wycinamy pasek o szerokości około 3 cm oraz koło średnicy około 3 cm. Pasek zwijamy starannie w rurkę i sklejamy na końcu. Przez chwilkę powinniśmy przytrzymać, aby papier dobrze się skleił. Rureczkę zginamy lekko w 1/3 wysokości. Z pomocą ozdobnych nożyczek Fiorello dekorujemy brzeg wyciętego wcześniej koła. Następnie nacinamy wzdłuż promienia koła (od krawędzi do środka) i zwijamy papier w stożek, sklejając dokładnie jego brzegi. Margines sklejenia dopasowujemy do kształtu papryki, tworząc stożek mniej bądź bardziej szeroki.

Czas na ostatnie kroki! Najpierw wklej stożek na górze papryki, a później na nim doklej rurkę – będzie to ogonek. Użyj tutaj ponownie kleju uniwersalnego Amos. Na koniec doklej ruchome oczka i narysuj kredkami Fiorello Super Soft szeroki uśmiech i rumieńce.

Nasza wesoła papryka jest gotowa. Spróbujcie pokusić się o wykonanie kolorowego trio, będą na pewno bardzo kolorowym i radosnym dodatkiem na wystawce prac plastycznych. A jeżeli podobała Wam się ta praca, to zachęcamy do zrobienia również brokuła 3D (tu podlinkowany odpowiedni tutorial).

Życzymy udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Koniecznie zobaczcie również pozostałe tutoriale w naszej zdrowej warzywnej serii: Brokuł z rolki i Bajkowy Groszek z papieru chętnie dołącza do czerwonej Papryki!

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon