20 listopada 2023

Zegar pogody DIY praca z recyklingu

90 min. Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Pogoda, która codziennie nam towarzyszy, przypomina mi scenę teatru, na której scenografia nieustannie się zmienia, czasami dynamicznie, zaskakując i dostarczając wielu wrażeń, innym razem nieśpiesznie, jest monotonna, przez wiele dni taka sama. Słońce, chmury, deszcz, wiatr, śnieg… towarzyszą nam niezmiennie. Zapraszam Was dzisiaj do wykonania prostego zegara pogody, na którym za pomocą magicznych wskazówek przesuwanych w różne strony będzie można ilustrować towarzyszące nam warunki atmosferyczne.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Kolejne etapy wykonania pracy:

  1. Przygotowanie bazy zegara
  2. Wycinamy pogodowe elementy zegara
  3. Składamy planszę zegara w całość
  4. Mocujemy wskazówki
  5. Dodajemy napis

Etap I: Przygotowanie bazy zegara

Naszą pracę rozpoczniemy od przygotowania tarczy. Na dole pudełka po pizzy rysujemy cyrklem Fiorello duże koło. Wymierzcie środek dzięki przekątnym pudełka, a promień koła dobierzcie tak, aby pozostał margines do brzegu. Następnie temperami Carioca pomalujcie koło na jasnoniebieski kolor, a pozostałą część tła na granatowo.

Gdy farba wyschnie, na niebieskim kole rysujemy przez środek pionową linię, a następnie powstałe półkola dzielimy na trzy równe części, tak aby finalnie uzyskać sześć pól. Z użyciem markera Fiorello Sketch poprawiamy wszystkie linie na czarno, zarówno obwód, jak i linie podziału.

Etap 2: Wycinamy pogodowe elementy zegara

Do niniejszego tutorialu dołączyliśmy dla Was szablon ze wszystkimi potrzebnymi elementami. Wydrukujcie go na kartce i wytnijcie wszystkie elementy. Dobrym wyborem będzie tutaj użycie bloku technicznego Fiorello, gdyż wycięte elementy będzie łatwiej odrysować, a to będzie nasz kolejny krok. Z bloku kolorowego Fiorello wybieramy strony w odpowiednich kolorach. Słońce odrysowujemy na żółtej kartce z bloku technicznego (potrzebujemy dwie sztuki), chmurki na niebieskiej (pięć sztuk), fioletowej i białej (po jednej sztuce), krople deszczu na niebieskiej (przynajmniej pięć sztuk), kółeczka (śnieg) na białej i fioletowej (po dwie, trzy sztuki), latawiec – na różowej. Każdy z elementów wycinamy, a następnie używając kleju w sztyfcie Amos przyklejamy na czarnej kartce. Dociskamy dokładnie wszystkie elementy, tak aby nigdzie nie odstawały, i ponownie wycinamy, tym razem z niewielkim czarnym marginesem wokoło.

Etap 3: Składamy planszę zegara w całość

Na wszystkich częściach zegara klejem Amos przyklejamy kolejno symbole przedstawiające różne stany pogody – 1. słońce, 2. słońce za chmurkami, 3. chmury, 4. chmurkę z kroplami deszczu, 5. chmurki i śnieżne kółeczka, 6. latawiec symbolizujący wiatr. Na słoneczkach, chmurkach i latawcu przyklejamy ruchome oczka Fiorello i dorysowujemy markerami Sketch uśmiechy, rumieńce oraz, jeżeli chcemy, mrugające oczka (zamiast przyklejanych). Do latawca dorysowujemy długi ogon ozdobiony kolorowymi kokardkami.

Etap 4: Mocujemy wskazówki

Szablon wskazówki odrysowujemy dwa razy na tekturze. Wycinamy i z użyciem kleju Amos przyklejamy do czerwonej kartki z bloku technicznego Fiorello. Następnie wycinamy obie wskazówki.

Nożykiem ostrożnie odcinamy dwa kawałki korka: jeden plaster o grubości około 4 mm, drugi około 1,5 cm. Aby połączyć ze sobą wskazówki, wąski gwóźdź wbijamy najpierw w jedną, a następnie w drugą z nich, następnie w cieńszy plaster korka, po czym przebijamy nim sam środek naszego zegara na wylot kartonu po pizzy i blokujemy wewnątrz (czyli po drugiej stronie tarczy) grubszym kawałkiem korka.

Etap 5: Dodajemy napis

Ostatnim etapem naszej pracy nad zegarem będzie przygotowanie podpisu. Wykorzystamy w tym celu pieczątki z literkami Fiorello. Na białej kartce z bloku odbijamy kolejne litery tytułu „ZEGAR POGODY”. Literki nie muszą układać się w idealnej linii. Obrysowujemy każde ze słów tak aby obrys przypominał chmurki i wycinamy. Ostatnią rzeczą, którą musimy zrobić, jest przyklejenie napisu obok tarczy przy górnej krawędzi pudełka. Brzeg naszego zegara można pomalować na dowolny kolor, my wybraliśmy czerwoną temperę Carioca.

Nasz zegar pogody jest gotowy! Dzięki niemu z łatwością oznaczycie, jaka pogoda jest właśnie za oknem. Możecie pokusić się o kilka dodatków i na przykład podpisać wskazówki „RANO” i „WIECZÓR”. Na pewno będziecie mieli kilka pomysłów, jak jeszcze urozmaicić ten projekt.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon